22 خرداد 1390

مرگ هدی صابر، روزنامه نگار زندانی، در پی اعتصاب غذا

22 خرداد 1390

خبر نگاران ايران -هدی صابر روزنامه نگار، و فعال ملی مذهبی در پی اعتصاب غذا در زندان اوين و انتقال به بيمارستان در گذشت .

هدی صابرو امير خسرو دلير ثاني از فعالان ملی مذهبی در اعتراض به كشته شدن هاله سحابي و اتفاقاتي كه در جريان برگزاري مراسم تشييع جنازه عزت الله سحابي ، فعال ملي-مذهبي و پدر هاله رخ داده بود دست به اعتصاب غذا زده بودند .

وي صبح امروز بر اثر سکته قلبی که به گفته پزشکان متخصص ناشی از عوارض اعتصاب غذا بوده است براي هميشه اين جهان را ترك كرد .

هدی صابر ، مترجم و فعال ملی مذهبی و روزنامه نگارسالها ازسر دبيران مجله توقیف شده ایران فردا بود . او از دوم مردادماه سال 89 در بند 350 زندان اوين به سر مي برد.

طبق گزارش هاي منتشر شده از پزشکان بیمارستان مدرس علت مرگ او سهل انگاری مقامات زندان در انتقال به موقع او به بیمارستان اعلام شده است .

این روزنامه نگار زندانی که از دوم مرداد ماه سال گذشته برای چندمین بار بازداشت شده، است دو هفته قبل در پیامی خطاب به مردم اعلام كرده بود: «ما دو عضو خانواده فکری – سیاسی ملی – مذهبی در اعتراض به فاجعه روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه ۹۰ و تهاجم منجر به مرگ فرزند اول سحابی بزرگ که مادرصفت و خواهرگونه در خدمت مردمان و آسیب دیدگان وقایع دو سال اخیر میهن بود، از گاه غروب پنجشنبه ۱۲ خرداد ماه در بند ۳۵۰ زندان اوین بدون طرح هیچ گونه مطالبه و خواسته شخصی، دست به اعتصاب غذای تر می زنیم و با آب و چای و قند و نمک، سر می کنیم.»

پس از اعلام اين دو نفر براي اعتصاب غذا هم بندانش در بند 350 زندان اوين برای همراهی با او و دلير ثاني اعلام آمادگي كردند ، اما هدي صابر مانع اين كار شد و به ساير زندانيان بند 350 گفت كه نمی خواهد زندانیان هزینه سنگین بدهند و امروز او به تنهايي هزينه سنگين اين اعتصاب غذا را پرداخته است :" مرگ " . او براي هميشه از ميان همه و نه تنها هم بندانش رفته است .

امروز زندانيان بند 350 زندان اوين در سوگ او نشسته اند و برخي از خاطراتي را كه از او در مدت زنداني بودنش دارند به ياد مي آورند، رفتارهايي كه او را در بين زندانيان معروف كرده بود .

اغلب زندانیان بند 350 می گویند که هدی رفتارهایی داشت که آنها را یاد مبارزانی می انداخت که در دهه 40 و پنجاه در دوران شاه مبارزه می کردند، او در زندان با کمترین رفاه طلبی مخالف بود، گاهی اگر پولدارهای زندان به مناسبت اعیاد غذای متفاوت نذری می دادند، او اين غذا را نمی پذيرفت و به همان غذای ساده و بدون کیفیبت زندان بسنده مي كرد.

غذای زندان همیشه خیلی بد و بدون کیفیت است و مدتهاست به جای گوشت درغذاها فقط از سویا استفاده می شود و به همین دلیل برخی از زندانیان از فروشگاه زندان برای خودشان غذا تهیه می کنند. اما هدی با وجود دارا بودن امکان مالی حتی یکبار هم این کار را نکرد ، می گفت پس زندانی هایی که پول ندارند از فروشگاه غذا بخرند چی؟

هدی کارهایی می کرد که برای برخی از زندانی ها غریب می نمود اما او را خاص می کرد : مثلا گاهی با پاهای برهنه در حیاط زندان نماز می خواند.

گزارش ها حاكي از آن است كه مسئولان قضایی و ماموران وزارت اطلاعات از تحویل پيكر او به خانواده اش خودداری کرده و تا کنون نیز اجازه برنامه ریزی به خانواده وی جهت برگزاری مراسم تشییع جنازه را نداده اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.