16 آذر 1391

«منابع روزنامه نگاران»؛ جایی فراتر از جست و جوی گوگلی

16 آذر 1391

خبرنگاران ایران: شاید برای بسیاری از خبرنگاران، این کار هر روزه باشد که برای پیگیری هر سوژه‌ای اول سراغ گوگل می‌روند و در آنجا برای یافتن اطاعات بیشتر درباره سوژه شان جست‌و‌جو می‌کنند. اطلاعات را از هر جا که گوگل به آن‌ها آدرس داد جمع آوری می‌کنند ،حتی از وبلاگ نا‌شناسی که شاید میزان اعتبار مطالب آن را به درستی نمی دانند آیا این راه روشی درست برای جمع آوری اطلاعات است یا راه های مطمئن تری هم برای این کار وجود دارد ؟ راه هایی که اعتبار بیشتری به منابع و اطلاعات شما میدهد ؟

این کار نه تنها میان خبرنگاران ایرانی رایج است، بلکه یک عادت تقریبا مرسوم در بین خبرنگاران دنیا است. شاید به همین دلیل بود که عده‌ای از خبرنگارانی که در مدرسه کندی دانشگاه هاروارد درس می‌خوانند، بر این اساس ایده‌ای را دنبال و سایتی را طراحی کردند که بخش عمده‌ای از اطلاعات مورد نیاز خبرنگاران انگلیسی زبان را گردآوری کرده است.

حالاهر خبرنگاری که دنبال آمار و اطلاعات، دسترسی به گزارش‌های تحقیقی یا نظرسنجی‌ها و کارهای تحقیقی موسسه‌ها و نهادهای پژوهشی است و یا حتی خواهان ارتقای کار خود در حوزه خبرنگاری است به سایت «منابع روزنامه نگاران» سر می‌زند.

در معرفی این وب سایت آمده است که «این سایت از همه افرادی که به مسائل سیاسی یا فعالیت‌های عمومی علاقمند هستند؛ از شهروندان وبلاگ نویس تا فعالان اجتماعی و گروه‌های مدنی می‌خواهد تا از گزارش‌های سایت استفاده کنند.»

هیچ محدودیتی برای استفاده از سایت وجود ندارد و هزاران گزارش به طور رایگان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

این سایت در بخش معرفی خود درباره علت رایگان بودن استفاده از مطالبش آورده است: «دسترسی آزاد به سایت منابع خبرنگاران برای این است که اطلاعاتی را در موضوعات عمومی و مورد علاقه ارائه کند. در عصر اطلاعات ما امیدواریم که شما، ما را به عنوان یک ابزار برای متمرکز کردن اطلاعات متراکم و با کیفیت و با منابع معتبر ببینید.»

این سایت برای غنی‌تر کردن گزارش‌های خود با روزنامه نیویورک تایمز همکاری داشته است تا یک منبع معتبر برای پژوهش خوانندگان فراهم کند.

این سایت توسط کارمندان و دانشجویان فارغ التحصیل‌های مدرسه کندی هاروارد و به طور خاص‌تر مرکز جان شورنستن که در زمینه رسانه، سیاست و سیاست عمومی وابسته به دانشگاه هاروارد است اداره می‌شود و در واقع بخشی از پروژه ابتکاری به نام «آینده آموزش روزنامه نگاری» است. به علاوه، امکان دسترسی به گزارش‌های علمی و طیف وسیعی از موضوعات در این سایت پیش بینی شده است.

اما این سایت درباره فلسفه شکل گیری‌اش نوشته است: «فلسفه ما این است که داده‌ها همیشه در حال پیشرفت باشد و از سوی دیگر همیشه از پیشنهادهای جدید استقبال می‌کنیم.»

سایت «منابع خبرنگاران» برای اینکه یک روش واحد را در انتشار گزارش‌های خود پیگیری کند، استاندارد خاصی را در زمینه تحقیقات تدوین کرده است که بر اساس آن تحقیقات باید ویژگی‌های خاصی را داشته باشد:

همه تحقیقات از موسساتی مانند دانشگاه‌های ایالت متحده، سازمان‌های پژوهشی و یا ارگان‌های دولتی گرد آوری می‌شود.

تحقیقات گردآوری شده طبق پژوهش‌های دقیق، بدون تعصب و یا انگیزه‌های ایدئولوژیک هستند.

تحقیقات در مجله معتبری منتشر شده است.

گرچه در ابتدا به نظر می‌رسد که کار با این سایت بسیار پیچیده باشد اما با کمی وقت گذاشتن می‌توان با بخش‌های مختلف سایت آشنا شد و برای ساعت‌ها خود را درگیر این سایت کرد.

«منابع روزنامه نگاران» سه بخش اصلی دارد که عبارتند از:

۱. بخش مطالعات

در این بخش لینک‌های قابل اعتماد، تحقیقات جدید در موضوعات محیط زیست، اقتصاد، جامعه، دولت، سیاست و بین الملل ارائه می‌شود. هر یک از این سرفصل‌ها نیز دارای موضوعات جزیی‌تر هستند که به خوبی می‌توان با جست‌و‌جو در آن به آن چیزی که مورد نظر است دست پیدا کرد.

هر تحقیق شامل یک چکیده است که خلاصه یافته‌ها را نشان می‌دهد. بخش یادداشت‌های آموزشی و لینک‌های مرتبط نیز در هر تحقیق گنجانده شده است. این تحقیقات توسط گروه تحقیقاتی مرکز شورنستن گردآوری شده است.

۲. بخش مرجع

اطلاعاتی را با محور مهارت‌های روزنامه نگاری ارائه می‌کند. یعنی هدف این بخش بیشتر ارتقای کار روزنامه نگاران است که شامل انواع مصاحبه‌ها، سبک‌های روزنامه نگاری، اخلاق روزنامه نگاری و... می‌شود. همچنین در این بخش لینک‌هایی برای آموزش آنلاین نیز ارائه شده است. قابلیت «چت تحقیق» نیز از دیگر بخش‌های این گزینه در سایت است که در آن با روزنامه نگاران برجسته و محققان گفت‌و‌گو شده است.

۳. بخش برنامه‌های درسی

در این بخش برنامه‌های درسی نمونه در موضوعات مختلف از سیاست و مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا قانون و کسب و کار ارائه شده است. در این بخش ترکیبی از تحقیق‌ها و گزارش‌های روزنامه نگاری آورده شده است و علاقمندان را ترغیب به استفاده از آن می‌کند.

از سوی دیگر سه گروه مخاطب این سایت در آن مشخص شده است که شامل خبرنگاران، دانشجویان و اساتید است و در هر بخش اطلاعاتی مربوط به آن‌ها ارائه شده است. به طور مثال در بخش خبرنگاران، بسیاری از سایت‌های مرتبط با حوزه رسانه و موسسه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند معرفی شده‌اند و از سوی دیگر در این بخش خبرنگاران ترغیب به آموزش مهارت‌های لازم در حوزه رسانه می‌شوند.

به نظر می‌رسد طراحی چنین سایتی می‌تواند یک الگوی مناسب برای سایر کشور‌ها و دیگر زبان‌ها باشد تا یک بانک اطلاعاتی با درجه اعتبار بالا به مانند «منابع خبرنگاران» طراحی کنند تا تنها گوگل و گوگل گردی جایی برای جست‌و‌جوی اطلاعات نباشد و به غنی‌تر کردن گزارش‌ها کمک شود.

*دسترسی به سایت «منابع خبرنگاران»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.