3 آبان 1391

ایمیل همچنان محبوب برای اشتراک اخبار اما تا چه زمانی؟

3 آبان 1391

نوشته : جف ساندرمن (۱)

ترجمه و تلخیص: انوشه جاوید

خبرنگاران ایران: استفاده از روش‌های منحصر به فرد، سریع، فراگیر، سهل الوصول، جامع و... برای انتقال اطلاعات همواره از موضوعات مورد بحث و جذاب برای خانواده رسانه بوده است. روزنامه نگاران، عکاسان، دبیران و سردبیران، ادیتور‌ها و.... همه و همه همواره به دنبال راه هایی بوده‌اند تا بتوانند به وسیله آن یکه تاز میدان دنیای انتقال سریع‌تر اخبار و اطلاعات و در ‌‌نهایت جذب و کسب مخاطبان بیشتر باشند.

مطلب زیر شاید در نگاه اول چندان با دنیای روزنامه نگاری ارتباط نداشته باشد؛ اما واقعیت پنهانی را بیان می‌کند که می‌تواند نگاه بسیاری از رونامه نگاران و اصحاب رسانه را در مورد شیوه‌های مختلف جذب مخاطب تغییر دهد.

قبل از هر چیز ابتدا به این سوال پاسخ دهید: «اگر بخواهید لینک مطالعه‌ این مطلب را برای دوستانتان بفرستید، از ایمیل استفاده می‌ کنید یا آن را در صفحه فیس‌ بوک، توییتر یا تامبلر (۲ ) خود منتشر می‌ کنید؟» حقیقت این است که طی چند سال اخیر نقش ایمیل، خصوصاً به عنوان یک ابزار به اشتراک گذاری اخبار، در حال تغییر است. حالا؛ اما در حالی که کاربرهای فعال فیس ‌بوک از مرز یک میلیارد نفر گذشته و توییتر تمامی فعالیت‌های خبری را به شکل زنده پوشش می‌ دهد، دیگر چه جایی برای ایمیل خوب و قدیمی باقی می‌ ماند؟

شبکه‌ BuzzFeed که شامل تعدادی وب ‌سایت می‌ شود – The Awl، Atlantic Wire، College Humor، Short Form Blog، Capital New York، TMZ و شماری از وبلاگ‌های عامه‌ پسند دیگر- گزارش داده‌اند که ترافیک ایمیل در سال جاری ۶۰ درصد افت داشته است.

«مت بوکانن»(۳) این گونه نوشته است: «به دلایلی، افراد روز به روز کمتر از ایمیل برای به اشتراک گذاشتن مطالب استفاده می‌ کنند. درست است که سایت‌های گروه BuzzFeed اغلب مطالبی با قابلیت انتشار و اشتراک بالا تولید می‌ کنند؛ اما مسایل اجتماعی که تمایل به اشتراک در آن‌‌ها دارید به سمت فیس‌ بوک و توییتر گرایش پیدا می‌ کنند و خارق‌ العاده است که ایمیل به عنوان یک عنصر به اشتراک ‌گذاری، چطور روز به روز در این سایت ‌ها کمرنگ‌‌تر می‌ شود.»

یافتن توضیح برای این موارد کار سختی است. بوکانن می‌ گوید که ارجاع‌های فیس ‌بوک، توییتر و Pinterest همگی افزایش داشته ‌اند– که شاید به این معنا باشد که افراد اشتراک گذاری اجتماعی را جایگزین استفاده از ایمیل کرده‌‌اند. ولی در جای دیگری از شبکه‌ جهانی، ایمیل همچنان از جایگاه قدرتمند خود برخوردار است.

بررسی‌های یک نظرسنجی که در روزنامه‌ نیویورک تایمز منتشر شده است نشان می‌دهد با وجود توسعه روزافزون اینترنت، موبایل، شبکه‌های اجتماعی و... اکثر آمریکایی ‌ها به شکل غالب، اخبار را به شکل دهان به دهان یا ایمیلی به اشتراک می‌ گذارند. در کمال تعجب با وجود محبوبیت غیرقابل تصور شبکه‌های اجتماعی در بسیاری از جوامع، به اشتراک ‌گذاری لینک اخبار از طریق رسانه‌های اجتماعی در امریکا با فاصله‌ چشمگیر در جایگاه سوم قرار دارد. تنها استثنا در مورد نسل جوان ترهایی است که حجم استفاده از ایمیل و شبکه‌های اجتماعی در میان آن ‌ها تقریباً برابر است.

در بخش دیگری از این نظرسنجی آمده است: دهه پنجاهی‌‌ها با احتمال بیشتری خبر‌ها را دهان به دهان منتقل می‌ کنند؛ و ایمیل بیشتر برای نسل‌های میانه (دهه‌های ۶۰ و ۷۰) راه حلی کلیدی محسوب می‌ شود.

بر اساس تحقیقی که از سوی نیویورک تایمز انجام شده، ایمیل هنوز روشی محبوب برای اشتراک گذاری اخبار در میان آمریکایی هاست.

بر اساس آمارهای اددیس (۴) (شرکتی که دکمه‌های اشتراک ‌گذاری و آمارهای ۱۴ میلیون وب ‌سایت را مدیریت می‌ کند) طی شش ماه گذشته، ایمیل ۵ درصد ترافیک کمتری را به سایت‌‌ها هدایت کرده است. تعداد لینک‌های به اشتراک گذاشته شده از طریق ایمیل هم نسبت به سال گذشته، ۵ درصد کاهش نشان داده است.

«گرگ سایپز» (۵) ، مدیر بخش تولیدات AddThis، می‌ گوید: «حجم به اشتراک گذاری از طریق ایمیل که BuzzFeed گزارش داده کاهش یافته است. همچنین سایت‌هایی که اخبار موضوعی منتشر می‌ کنند، مثل اخبار مربوط به سرگرمی‌‌ها یا اخبار تکنولوژیک، کاهش شدیدتری در استفاده از ایمیل را شاهد بوده ‌اند. با این حال، وقتی تمام ماهیت اینترنت را در نظر می‌ گیرید... می‌ بینید که اشتراک از طریق ایمیل همچنان محبوب‌‌ترین روش برای انتشار اخبار موضوعی مانند اخبار اقتصادی و مالی است.»

سایپز همچنین در تایید برخی از اظهاراتش می‌گوید: «اگر به دنبال هتلی در شهر نیویورک باشیم که برای اقامت من و خانواده‌ام مناسب باشد، خبر مربوط به آن را از طریق فیس‌ بوک یا توییتر به اشتراک نمی‌ گذاریم؛ بلکه در عوض لینک سایت هتل را برای همسرم ایمیل می‌ کنم.»

منطقی است که توازن اجتماعی (نیمه عمومی) و ایمیلی (خصوصی) اشتراک‌ گذاری در وب‌سایت ‌ها تا حد زیادی وابسته به محتوایی باشد که آن وب‌ سایت تولید می‌ کند. سایت‌هایی مانند گروه سایت‌های BuzzFeed به شکل آگاهانه به دنبال اخبار داغ و پرطرفداری است که مخاطب تمایل به اشتراک گذاشتن آن ‌ها با گروه عظیمی از دوستانش را داشته باشد و برای این کار، کسی که حساب کاربری فیس‌ بوک داشته باشد، دیگر نیازی به استفاده از ایمیل نخواهد داشت.

مساله به نوع مخاطب هم بستگی دارد. خروجی‌های خبری سنتی با خوانندگان مسن‌‌تر ممکن است همچنان بیشتر به جای وبلاگ و کاربران حرفه‌‌ای توییتر، از ایمیل برای به اشتراک گذاری اخبار استفاده کنند.

•جایی که ایمیل هنوز حرف اول را می‌ زند

با وجود محبوبیت غیرقابل تصور شبکه‌های اجتماعی و راه‌های نوین ارتباطات هنوز هم در بعضی موارد، ایمیل با فاصله‌ بسیار زیادی از شبکه‌های اجتماعی جلو‌تر است.

اگرچه فیس‌ بوک و توییتر خدمت ارسال پیام‌های خصوصی را نیز ارائه می‌ دهند؛ اما ایمیل همچنان استاندارد پیام‌های خصوصی و مستقیمی است که میان گروه کوچکی از بزرگسالان رد و بدل می‌ شود.

ضمنا نباید فراموش کرد که هنوز به ایمیل بیشتر از دیگر راه‌های رد و بدل کردن اطلاعات، توجه می‌ شود. شاید شما تمامی مطالبی را که دوستانتان در فیس‌ بوک پست می‌ کنند با دقت چک نکنید؛ اما اگر یکی از دوستانتان برایتان ایمیلی بفرستد، مطمئناً آن را باز کرده و مطالبش را بررسی می‌ کنید.

در حالی که افراد روز به روز بیشتر به استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت برای ارتباطات خود وابسته می‌ شوند، ایمیل همچنان مهم‌‌ترین راه برای فعالیت‌ آن ‌ها روی این دستگاه‌‌ها به شمار می‌آید. بنابر این منطقی به نظر می‌ رسد که فرض را بر این بگذاریم که رشد فیس‌ بوک و رسانه‌های اجتماعی، موفق به از میان برداشتن ایمیل نشده است و شاید در حد اعلی، تنها توانسته ایمیل را از مقام اصلی‌‌ترین روش اشتراک گذاری لینک به کنار براند. این روند ممکن است نشان دهنده‌ این مطلب باشد که وب ‌سایت‌های خبری می‌ توانند دکمه‌ «این مطلب را از طریق ایمیل به اشتراک بگذارید» در آینده‌ نزدیک حذف کنند.

ه‌مان طور که قبلاً گزارش شده بود، دکمه‌های به اشتراک گذاری برای تسهیل به اشتراک گذاشتن مطلب تعبیه نشده‌اند، بلکه بیشتر برای بالا بردن حجم اشتراک‌هایی به وجود آمده ‌اند که قبلاً هم از روش‌های دیگر انجام می‌ شد. این دکمه‌‌ها ممکن است ظاهر سایت را به یک رسانه‌ خبری «محتاج توجه بیشتر» در بیاورند.

•ایمیل کارایی خود را از دست می‌ دهد؟

در طولانی مدت، به نظر می‌ رسد تغییری کلی و عظیم در نحوه‌ استفاده از ایمیل صورت بگیرد.

شبکه‌ BuzzFeed اغلب مخاطبینی جوان دارد و همین حالا هم با کاهش ترافیک ایمیلی مواجه است. تحقیق روزنامه نیویورک تایمز نشان داده است که نسل دهه‌های هشتاد و نود برای به اشتراک گذاشتن اخبار، ممکن است با احتمال یکسانی از ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌ بوک استفاده کنند. حتی اگر فقط جوان ‌تر‌ها را در نظر بگیریم، شبکه‌ تحقیقاتی Pew نشان داده است که تنها ۶ درصد از نوجوانان آمریکایی به طور روزانه ایمیل رد و بدل می‌ کنند؛ در مقابل ۲۲ درصد از پیام فوری، ۲۹ درصد از پیام‌های خصوصی درون رسانه‌های اجتماعی و ۶۳ درصد هم از پیامک استفاده می‌ کنند و تنها ۳۷ درصد از نوجوانان به طور هفتگی حداقل یک بار از ایمیل استفاده می‌ کنند.

تقریباً ۴۰ درصد از نوجوانان هرگز از ایمیل استفاده نمی‌ کنند.

شاید با رشد نوجوانان و ورود آن‌‌ها به دانشگاه یا محیط کار– جایی که استفاده از ایمیل هنوز روش استاندارد ارتباطی است- این وضعیت تغییر کند. ولی به نظر می‌ رسد که به احتمال زیاد، نوجوانان امروزی دیگر برای همیشه تغییر کرده ‌اند.

منبع:

سایت پوینتر، ۹ اکتبر ۲۰۱۲

پی نوشت ها:

۱ Jeff Sonderman

۲ Tumblr

۳ Matt Buchanan

۴ AddThis

۵ Greg Cypes

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.