23 مهر 1391

تبعیض های نوشته و نانوشته علیه روزنامه نگاران زن-دهم

شکاف جنسیتی دستمزد میان روزنامه نگاران در سراسر جهان

23 مهر 1391

خبرنگاران ایران - سارا محسنی: جدید‌ترین گزارش منتشر شده توسط فدراسیون بین المللی روزنامه نگاری نشان می‌دهد همچنان و در سال ۲۰۱۲ میلادی شکاف جنسیتی دستمزد در بین روزنامه نگاران در سراسر جهان وجود دارد.

این گزارش توسط موسسه تحقیقاتی کار در اروپای مرکزی و بنیاد شاخص‌های دستمزد تهیه شده است که مورد حمایت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران نیز هست.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران بزرگ‌ترین سازمان روزنامه نگاران جهان است که نماینده بیش از ۶۰۰ هزار روزنامه نگار در بیش از ۱۰۰ کشور جهان است.

این تحقیق در کشورهای آرژانتین، بلاروس، بلژیک، برزیل، جمهوری چک، فنلاند، آلمان، اندونزی، قزاقستان، مکزیک، هلند، فدراسیون روسیه، آفریقای جنوبی، اسپانیا، اوکراین و بریتانیا انجام شده است.

خبرنگاران زن و شکاف دستمزد

در آغاز این قرن، تقریبا ۴۰ درصد روزنامه نگاران در سراسر دنیا را زنان تشکیل می‌دادند. با این حال طبق تحقیق سال ۲۰۱۲ و گزارش شاخص‌های دستمزد، شکاف جنسیتی در دستمزد به طور آشکار در روزنامه نگاری وجود دارد به طوریکه دستمزد و مزایای تعلق گرفته به زنان روزنامه نگار مساوی با همکاران مردشان نیست با وجود اینکه چند دهه از قانون دستمزد برابر می‌گذرد.

خبرنگاران زن با خطرات مشابه به مانند همکاران مرد خود روبرو هستند و حتی گاهی بیشتر در معرض آزار و اذیت و قلدری هستند با این حال با توجه به این گزارش دستمزد و مزایای تعلق گرفته به مردان در ۱۶ کشور مورد مطالعه بیشتر از زنان است. شکاف دستمزد معادل در کشورهایی مانند بلژیک، هلند و اندونزی طبق این تحقیق بالا گزارش شده است. علاوه بر این، عوامل اتحادیه‌های کارگری هشدار می‌دهند که بحران اعتبار جهانی به طور غیر عادلانه‌ای زنان را هدف قرار داده است به طوریکه زنان در معرض از دست دادن شغل یا کاهش دستمزد هستند.

به منظور مبارزه با نابرابری‌های دستمزدی، داده‌های این گزارش بسیار مهم ارزیابی می‌شود؛ هم به عنوان سلاحی دربرابر کسانیکه اعتقاد دارند که مبارزه برای برابری پیروز شده است و هم برای سیاستگزاران، دولت و اتحادیه‌های کارگری تا در این زمینه برنامه ریزی بیشتری کنند و اقدامات مشخص تری برای مقابله با آن انجام دهند. از جمله این اقدامات می‌تواند: اجرای بازرسی‌ها در پرداخت، افزایش انعطاف پذیری کار، بهبود قوانین مربوط به زایمان، از بین برد موانع برای ارتقا و رشد، و چانه زنی‌های جمعی برای آگاهی‌های جنسیتی باشد.

برای استفاده از این داده‌ها، بسیار مهم است که به عوامل دیگر هم که در این گزارش نیز گنجانده شده است نگاه شود. داده‌هایی که نشان می‌دهند برخی از پیچیدگی‌ها منجر به شکاف‌های دستمزدی می‌شود. به طور مثال زنان در محیط کار اغلب به سرعتی که مردان ارتقا می‌یابند، ارتقا پیدا نمی‌کنند.

در سطح جهانی، زنان هنوز هم فقیر‌ترین در دنیا هستند و اغلب در شرایط ناامن کاری بسر می‌برند. متاسفانه این گزارش تایید می‌کند که زنان روزنامه نگار هنوز در بیشتر قسمت‌ها زیر حقوق معمول و ارزش گذاری شده دستمزد دریافت می‌کنند و کار زیادی باقی مانده است تا این معضل برطرف شود.

خلاصه گزارش:

هدف اصلی از شاخص دستمزد گزارش دستمزد جهانی- شکاف جنسیتی دستمزد در روزنامه نگاری مقایسه تفاوت‌های بین المللی و جنسیتی دستمزد نیروهای کار روزنامه نگار است. به علاوه مقایسه دستمزد طبق این اصول صورت گرفته است:

الف) مزایای کارمندی

ب) ساعت کار

ج) رضایت از جنبه‌های مختلف کار

ح) رضایت از زندگی

برخی از یافته‌های این گزارش عبارتند از:

۱) دستمزد ناخالص روزنامه نگاران بین ۴۵۸ دلار در اندونزی تا ۳۷۰۵ دلار در آلمان در حال تغییر است.

۲) در ۱۴ کشور از ۱۶ کشور مورد مطالعه، دستمزد مردان بیشتر از زنان بوده است.

۳) شکاف دستمزدی معادل (بر اساس تفاوت‌های موجود در مشخصات محاسبه می‌شود) طبق این تحقیق در بلژیک (منفی ۲۵ درصد)، اندونزی (منفی ۲۲ درصد) و هلند (منفی ۲۰ درصد) است. کمترین شکاف دستمزدی معادل در جمهوری چک (منفی ۵ درصد) و برزیل (منفی ۹ درصد) مشاهده می‌شود.

۴) نابرابری‌های جنسیتی در مقایسه با مزایایی که به کارکنان تعلق می‌گیرد در این گزارش بررسی شده است به طوریکه در کشورهای متعلق به اتحادیه اروپا، در ۸ کشور از ۱۴ کشور این فواید و مزایای برای زنان کمتر شایع است. در ایالات متحده آمریکا به تعادل رسیده است در حالیکه در کشورهای مربوط به اتحادیه جماهیر شوروی سابق در چهار شاخص مشخص شده مزایای متعلق به زنان در پایین‌ترین بخش قرار دارد.

۵) زنان کمتر از مردان تجربه ساعات کاری نامتعارف را دارند به طور مثال کار در روزهای شنبه، یکشنبه، شب‌ها و یا از راه دور است. تعداد کمی از زنان قراردادهای تمام وقت و دائم را در کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکای مرکزی و جنوبی دارند.

۶) تعداد کمتری از زنان نسبت به مردان از شغل خود در کشورهای اتحادیه اروپا و اتحادیه جماهیر شوروی سابق راضی هستند. تعداد کمی از زنان نسبت به دستمزد، محیط کاری و همکاران خود راضی هستند.

۷) مردان در کشورهای تجزیه شده از اتحادیه جماهیر شوروی سابق از زندگی خود احساس نارضایتی بیشتری دارند.

بخش دیگر این گزارش به طور جزیی‌تر موارد خلاصه را باز کرده است و تعاریف مطرح شده در این گزارش تحقیقی را روشن‌تر کرده است که برخی از نتایج آن به همراه جدول‌های توصیفی منتشر می‌شود (گزارش کامل در متن انگلیسی موجود است).

۱) دستمزد و شکاف جنسیتی پرداخت

دستمزد ناخالص ماهانه

این تحقیق بر اساس میزان ساعت کاری ماهانه ۱۶۰ ساعت به طور استاندارد بررسی شده است و در واقع موضوع پاداش در آن لحاظ نشده است.

شکاف دستمزد خام

شکاف جنسیتی دستمزد به صورت خام به عنوان درصد تفاوت بین میانگین دستمزد مردان و زنان با فرمولی خاص محاسبه شده است.

شکاف پرداخت معادل

زنان و مردان در برخی ویژگی‌ها مانند تصدی‌های داخل محل کار، برخی موقعیت‌ها یا سطوح آموزشی متفاوت هستند که در ‌‌نهایت همه این‌ها بر روی دستمزد تاثیر می‌گذارد. شکاف پرداخت‌های معادل به روش‌های آماری متفاوتی محاسبه می‌شود و بیشتر براساس متوسط دستمزد زن و مرد است.

۲) مزایای کارکنان

مزایایی که معمولا برای کارکنان در نظر می‌گیرند شامل: کمک هزینه‌های تعطیلات، بن‌های آخر سال، پاداش‌های کریسمس، پرداخت یک ماه اضافه‌تر (ماه سیزدهم)، پرداخت دوماه اضافه‌تر (ماه چهاردهم)، سود عایدی، جایزه جشنواره‌ها، پرداخت برخی هزینه‌ها مانند حمل و نقل (اجاره اتومبیل، هزینه‌های جابجایی)، هزینه‌های درمان، هزینه‌های بازنشستگی و... است.

۳) ساعت کاری

در مناطق مورد بررسی، نسبت نیروهای کاری به قرارداد کاری دائم و ساعت کاری تمام وقت، شیفت‌های کاری یا ساعت‌های نامتعارف، کار منظم در شنبه‌ها ‌ها و یا یکشنبه‌ها، شب کاری و کار از راه دور مورد بررسی قرار گرفته است.

جدول شماره ۱- دستمزد‌ها و شکاف بین دستمزد‌ها

جدول شماره۲ - مزایا و درصد تعلق گرفته بین زنان و مردان روزنامه نگار

جدول شماره ۳- ساعت های کاری

منبع خلاصه تحقیق ترجمه شده در گزارش:

شکاف جنسیتی دستمزد در روزنامه نگاری، فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران ، مارس ۲۰۱۲

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.