19 مهر 1391

گزارش میدانی خبرنگاران ایران از نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال

هراس از رسانه های نوین،کنترل سایبری و نگاه تجویزی

19 مهر 1391

خبرنگاران ایران- عاطفه امیری: مصلاي بزرگ تهران این روزها (سیزدهم تا بیست و دوم مهر ماه) میزبان ششمین نمایشگاه بین المللی رسانه‌های دیجیتال است که به گفته مسئولان،هدفش جریان‌سازی و بسترسازی برای تولید و توسعه محتوای منطبق بر فرهنگ بومی ، ملی و اسلامی در حوزه رسانه های دیجیتال است.

در راستای همین هدف نیز،محیط نمایشگاه آماده سازی شده است. از همان ابتدای ورود به حیات بزرگ مصلای تهران، بیلبوردهای رنگی و متنوعی خودنمایی می‌کنند. با نگاهی گذرا به آنها متوجه آنچه در نمایشگاه می گذرد؛ می شوی.

روی تابلوی سبز رنگ بزرگی نوشته شده:" توجه بيش از اندازه به رسانه‌هاي جديد، ما را از لحظات زيباي زندگي دور مي كند." و در پس زمینه اش تصویر مردی دیده می‌شود که تلفن همراه او را از خانواده دور کرده است. كمي جلوتر، بيلبورد ديگري ديده مي شود:"مصرف اينترنت،روزي دو ساعت" و يك قوطي بزرگ دارو به تصویر کشیده شده که مصرف روزانه دو ساعت اینترنت را تجویز می‌کند. جلوتر از آن در همان ردیف، این پیام را می بینی :"اعتیاد اینترنتی؛معضل جدید امروز فضای مجازی".در تابلوهای دیگری هم ترک فیس بوک و دیگر رسانه های اجتماعی پیشنهاد شده همگی بر روی قوطی های دارو احتیاط و هراس از این رسانه ها را تشویق کرده اند روی زمین هم تراکتهایی پخش شده که رویش نوشته شده:" شوالیه های رایانه ای در کمین تخریب فرهنگ ایرانی-اسلامی ".

با خواندن چنین پیام‌هایی می‌توان حدس زد؛ نگاه برگزارکنندگان این نمایشگاه نسبت به ابزارهای نوین ارتباطی و اینترنت چگونه است؟

در سالن شبستان بیش از 400 غرفه بر پا شده است در فضایی حدودا 60 هزار متر مربعی. "نشر دیجیتال"، "رسانه‌های برخط"، "بین‌الملل"، " دانش‌دیجیتال"، "خانواده‌ و رسانه‌های‌دیجیتالی"، "نرم‌افزارهای تلفن همراه"، "تهدیدها و فرصت ها"، "فناوری و هنرهای دیجیتال" و "نرم افزارهای تلفن همراه" بخش های مختلف فعال در ششمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال هستند.

در بخش نشر دیجیتال 159 غرفه فعالیت دارند. با خواندن نام غرفه ها ماهیت فعالیت رسانه ای شان معلوم می شود:" مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان، شرکت دژکام فناوری، فرشتگان وحی و ...." که هر کدام نرم افزار تولیدی شان را معرفی می کنند. البته برخی از غرفه های این بخش در حوزه تولید نرم افزارهای علمی به ویژه زبان آموزی تمرکز دارند و انواع اطلس های سخنگو و یا روش های مختلف آموزش زبان انگلیسی را در معرض نمایش می گذارند.

رسانه های بر خط به عنوان یکی دیگر از بخش های این نمایشگاه با 77 غرفه فعال است. چند غرفه به معرفی ایمیل های ملی و سرویس ایمیل فارسی اختصاص دارد. نظیر میهن ملی. چند غرفه نیز شبکه های اجتماعی داخلی را طراحی کرده اند. مانند شبکه تبیان و یا شبکه اجتماعی سنگری ها،شبکه اجتماعی آیتگ شبکه اجتماعی افسران جوان جنگ نرم.

همچنین برخی از غرفه‌های فعال در این بخش نیز پایگاههای اطلاع رسانی هستند. از جمله سایت جامع مهدویت به نام منتظران،دلشکسته دات کام،آستان قدس رضوی،سایت خبری تحلیلی جام نیوز،سایت شهید آوینی، موزه عبرت ایران، سایت علمی نخبگان،زنان نیوز، دارالعرفان ، جمکران و .... یکی از غرفه های فعال در این بخش سایتی به نام سایت باراک اوباما دات آی آر است. خانمی در پاسخ به سوالاتم می گوید: این یک سایت شخصی است و وابسته به هیچ نهادی نیست و هر گونه اخبار و اطلاعات به روز امریکا را در این سایت منتشر می‌کنیم. از او خواهش می‌کنم سایت را نشانم دهد؛ اما پاسخ می دهد: "الان اینترنت قطع است و نمی توانی سایت را ببینی . این آدرس را ببر و از خانه ببین."

برای لحظه ای دور شدن از رنگ و بوی اغراق آمیز و نگاه تجویزی و هدایت کننده غرفه های سالن، به سمت و سوی خاص سیاسی که هدفش در نهایت زیر سوال بردن تکنولوژی و اینترنت و در کل رسانه های نوین است، چرا که همه آنها را دشمن و برانداز می داند به بخش بین الملل نمایشگاه می روم.

بر سر در اولین غرفه نوشته:مرکز اسلامی برزیل. مسئول غرفه می گوید:" انجمن ما در سائوپائولوست و علاوه بر انتشار رسانه‌های اسلامی برای مسلمانان سائوپائولو حتی در حوزه ذبح شرعی گوسفندان نیز وارد عمل می‌شویم. به گفته او بیش از یک میلیون مسلمان در سائوپائولو اقامت دارند. انجمن آنها همچنین محصولاتی نظیر مستند و فیلم های ایرانی را نیز نشان می دهند که این مرکز اسلامی در برزیل آنها را به زبان اسپانیایی ترجمه کرده است."

حزب الله لبنان نیز غرفه ای بزرگ را به خود اختصاص داده و عکس های بزرگی از سید حسن نصرالله روی میز غرفه نمایش داده می شود. بوسنی هرزگوین و مرکز شیعیان رواندا هم فعالند و تولیدات نرم افزاری در حوزه اسلام را معرفی می کنند.

اما غرفه بنگلادش با فعالیتی متفاوت از سایر غرفه ها در نمایشگاه حضور دارد. سایت کمک به کودکان مورد خشونت و معرفی شماره هات لاین به منظور کمک به کودکانی که مورد خشونت واقع می‌شوند .

تهدیدها و فرصت ها نیز به عنوان بخش دیگر فعال در این دوره از نمایشگاه با آسیب شناسی بازی های رایانه ای،تست اعتیاد آنلاین، گروه رصد استراتژیک و جنبش اینترنتی حمایت از ایران در فضای مجازی وارد عرصه نمایش شده است.

همچنین بخشی از زمان بندی‌های نمایشگاه به برگزاری کارگاه های آموزشی اختصاص دارد. این کارگاهها در حوزه سواد دیجیتال چالش ها و ظرفیت های رسانه های دیجیتال سایبرژورنالیسم، روابط عمومی الکترونیک، اممنیت در رسانه های دیجیتال، تجرات الکترونیک،مدیریت پروژه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، آشنایی با مفاهیم و کاربردهای شهر دیجیتال و شهروند دیجیتال و ... هستند.

حال و هوای نمایشگاه همان است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گفته است:" تحولات زیادی را در عرصه رسانه‌های دیجیتال شاهد هستیم که اگر به خوبی مدیریت شوند،فضای مجازی را مدیریت خواهد کرد؛ البته باید در فضای مجازی یک فضای سالم را هم فراهم کرد."

از مصلای بزرگ تهران خارج می شوی و این سوال را همراه داری که آیا فضای سالمی که قرار است دنیای مجازی را در بر بگیرد و در نهایت به قول مسوولان دولتی ایران اینترنت حلال را برای مردم به ارمغان آورد آیا همین چیزی است که، در این نمایشگاه تبلیغ می شود؟ چگونه می‌توان با نگاهی هدایت شده،تجویزی و منطبق بر باورهای ذهنی عده ای خاص ابزارهای دیجیتالی را بدون نگاه علمی و جهانی در عرصه ای به پهنای جهان مدیریت و به عبارتی کنترل کرد؟ با نگاهی دوباره به تابلویی که مصرف دو ساعت اینترنت در روز را تجویز می‌کند. از نمایشگاه رسانه های دیجیتال خارج می شوم .

* عکس ها برگرفته از گزارش تصویری خبرگزاری مهر است .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.