19 خرداد 1390

سازمان ملل: دسترسی به اینترنت از حقوق بشر است

19 خرداد 1390

ترجمه ی خبرنگاران ایران -رضا شمس :بر اساس گزارش روز جمعه سازمان ملل، دسترسی به اینترنت از جمله حقوق بشر محسوب می شود.

در این گزارش به نام "پشتیبانی و حمایت از حق آزادی عقیده و بیان"، که توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل فرنک لارو نوشته شده، آمده است: "با توجه به اینکه اینترنت به ابزاری بی بدیل برای تحقق شماری از حقوق بشر، مبارزه با نابرابری، و شتاب بخشیدن به توسعه و پیشرفت بشر تبدیل شده است، تضمین دسترسی جهانی به اینترنت باید برای تمامی کشورها در ارجعیت قرار گیرد".

لارو در این گزارش می نویسد همان گونه که در تظاهرات "بهار عرب" در تونس و عربستان و دیگر کشورها مشاهده شد، دسترسی به اینترنت در زمان بی ثباتی سیاسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این گزارش آمده است:

"نظر گزارشگر ویژه بر این است که اینترنت یکی از قوی ترین ابزار قرن بیست و یکم برای افزایش شفافیت در رفتار قدرتمندان، دسترسی به اطلاعات، و تسهیل مشارکت فعال شهروندی در راستای ساختن جوامع مردمسالار می باشد.

موج اخیر اعتراضات در کشورهای منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی نقش اساسی اینترنت را در بسیج عمومی برای مطالبه کردن عدالت، برابری، پاسخگویی و احترام بیشتر به حقوق بشر نشان داده است".

این گزارش یادآور می شود که با وجود این که اینترنت از دهه 60 میلادی وجود داشته، روش امروزی استفاده از اینترنت در سراسر دنیا و در همه رده های سنی، و خصلت "نقش داشتن در تقریباً همه جنبه های زندگی مدرن"، اینترنت را به قدرتی بی بدیل مبدل ساخته است.

در متن این گزارش آمده است "بر اساس اتحادیه بین المللی ارتباطات، تعداد کل کاربران اینترنتی در جهان بیش از دو میلیارد نفر می باشد". همچنین به رشد قابل توجه تعداد کاربران فیس بوک نیز اشاره شده است، که از 150 میلیون نفر در سال 2009، امسال به 600 میلیون نفر رسیده است.

لارو همچنین دولتها را به خودداری از اعمال قوانینی دعوت کرده که این اجازه را می دهد تا افراد از دسترسی به اینترنت منع شوند.

"گزارشگر ویژه همچنان نگران است که دولتها در مغایرت با تعهدات حقوق بشری شان در حال "جرم سازی" بیان مشروع در فضای مجازی می باشند، چه از طریق اعمال قوانین جنایی موجود بر موارد ابراز عقیده در فضای مجازی، چه از طریق ساختن قوانین جدید که توسط آنها ابراز عقیده در فضای مجازی به جرم بدیل می گردد. چنین قوانینی در اکثر موارد به بهانه حفظ آبروی شخص، امنیت ملی، و یا مبارزه با تروریسم توجیه می شوند، اما غالباً در عمل برای سانسور محتوایی به کار می روند که دولت و دیگر اشخاص قدرتمند آن محتوا را دوست ندارند و یا با آن موافق نیستند".

لارو اینترنت را "انقلابی" توصیف می کند و آن را متفاوت از واسطه های دیگر ارتباطی مانند رادیو، تلویزیون و چاپ، که "مبنی بر اشاعه یک طرفه اطلاعات" می باشند، به حساب می آورد. از آن طرف، اینترنت، "واسطه ای تعاملی" می باشد که نه تنها اجازه تبادل اطلاعات می دهد، بلکه همچنین امکان "همکاری در تولید محتوا" را فراهم می سازد، که باعث می شود "افراد، دیگر دریافت کنندگان گذرا نباشند، بلکه علاوه بر آن انتشار دهندگان فعال اطلاعات نیز باشند".

به این صورت، اینترنت می تواند ابزاری برای توانمند سازی و کمک به حفظ و ایجاد دسترسی به دیگر حقوق بشر باشد، که در کنار کمک آن به رشد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، به نفع کل بشر عمل می کند.

از متن گزارش:

"فضاهای این گونه در کشورهایی که در آنها رسانه مستقل وجود ندارد از اهمیت ویژه ای برخوردارند، زیرا به افراد این توان را می دهند که نقطه نظرات انتقادی را با هم به اشتراک بگذارند و به اطلاعات دقیق دسترسی پیدا کنند.

علاوه بر این، تولید کنندگان رسانه های سنتی نیز می توانند با استفاده از اینترنت کاربران خود را با حداقل هزینه به طور چشمگیری افزایش دهند. به طور کلی، با دادن امکان گذراندن اطلاعات و افکار از مرزهای ملی به طور لحظه ای و بدون هزینه به افراد، اینترنت اطلاعات و دانسته هایی را که قبلاً غیر قابل دسترسی بودند در دسترس قرار داده است. این به کشف حقیقت و پیشرفت کلی اجتماع کمک می کند.

در همین حین که لارو ادعا می کند که دسترسی به اینترنت از حقوق اولیه بشر است، او همچنین یادآور می شود که فراهم کردن این حق برای افراد همیشه و در هر کشوری امکانپذیر نیست.

با در نظر گرفتن این که دسترسی به امکانات اولیه مانند الکتریسیته در بسیاری از کشورهای در حال توسعه همچنان دشوار است، گزارشگر ویژه از این موضوع آگاه است که ارائه جهانی اینترنت برای همه افراد دنیا به صورت فوری قابل اجرا نیست.

در همین حین، گزارشگر ویژه به تمامی کشورهای عضو، تعهدات مثبت شان را در راستای فراهم کردن آزادی بیان و ابزار لازم برای احقاق این حق، از جمله اینترنت، یادآور می شود.

لذا دولتها می بایست سیاستها و راهکارهایی کارآمد و موثر – با مشورت اشخاص از تمام بخش های جامعه، شامل بخش خصوصی و همچنین وزارت خانه های دولتی – در پیش بگیرند که اینترنت را در دسترس همه و در توان مالی همه افراد قرار دهد".

منبع :لس آنجلس تایمز

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.