16 شهریور 1391

آیا در حال باز آفرینی روزنامه نگاری هستیم ؟

16 شهریور 1391

آجیت بالاکریشنان

ترجمه : نیلوفر امینی

خبرنگاران ایران: یکی از مقالات کمسیون تجارت فدرال آمریکا ( اِف تی سی ) تدابیر افراطی را پیشنهاد می کند، از جمله : سخت تر کردن قوانین حق تکثیر (کپی رایت ) برای جلوگیری از نمایش نتایج جستجوی اخبار توسط موتورهای جستجو بدون پرداخت پول به روزنامه مورد نظر؛ و امکان ایجاد " پی وال " ها برای سازمان ها و موسسات خبری که از مخاطبان آنها برای استفاده از اخبار در اینترنت پول می گیرد و این سوال را مطرح می کند که آیا وقت بازآفرینی کسب و کار روزنامه نگاری فرا رسیده است .

در مقاله کمسیون تجاری فدرال امریکا ( اِف تی سی) آمده است : "روزنامه نگاری در حال حرکت از یک گذار است ، گذاری که در آن الگوهای تجاری از بین می رود و عادت های مخاطبان اخبار به سرعت در حال تغییر است. " این مقاله سپس به بررسی کاهش 45 درصدی درآمد حاصل از تبلیغات در روزنامه های امریکایی طی دهه گذشته می پردازد و از آنجا که 80 درصد از درآمد کل روزنامه ها از تبلیغات و اگهی فراهم می شود این امر موجودیت بسیاری از روزنامه ها را به خطر می اندازد.

بنابر این گزارش، تلاش روزنامه ها برای آنلاین شدن فایده چندانی نداشته چرا که درآمد حاصل از آگهی های آنلاین معمولا یک دهم درآمد حاصل از آگهی های چاپی است .

آنچه که چنین خسارتی را به روزنامه ها تحمیل کرده مسلما اینترنت و به خصوص سایت هایی هستند که اخبار سایتهای دیگر را جمع آوری و منتشر می کنند ، این سایت ها هیچ مطلب اصلی و اختصاصی تولید نمی کنند به کار خوب روزنامه نگاران مکتوب محتاجند . این باعث تاسف است چرا که خبر می تواند تولید کننده منافعی باشد که تاثیری بسیار فراتر از خوانندگانش دارد. به عنوان مثال ، گزارش های تحقیقی می تواند باعث تغیر کارکنان یک بیمارستان محلی و در نتیجه تضمین مراقبت های پزشکی بهتر برای بیماران باشد.

گزارش اِف تی سی در یک حرکت انقلابی اخبار را یک " کالای عمومی " نامیده است . وقتی دست اندرکاران اقتصادی از این اصطلاح برای توصیف کالا استفاده می کنند ، منظورشان این است که مصرف اخبار رقابتی نیست ، بدان معنا که استفاده یک نفر از اخبار مانع از استفاده فرد دیگری از همان خبر نمی شود .

همچنین این معنا را هم می دهد که اخبار استثنا ناپذیر است : وقتی تولید کننده اخبار خبری را برای یک نفر فراهم می کند، نمی تواند دیگران را از آن محروم کند.

از انجا که اخبار یک کالای عمومی است ، احتمال " سواری گرفتن مجانی " از آن وجود دارد و در چنین شرایطی حصول اطمینان از دست یافتن تولید کنندگان کالاهای عمومی همچون اخبار، به حقوقشان دشوار است.

این مقاله این سوال را مطرح می کند که آیا وقت آن است که کسب و کار روزنامه نگاری خود را از نو بیافریند ؟ به عنوان بخشی از مراحل بازآفرینی ، مقاله اِف تی سی تدابیر افراطی (رادیکال) را پیشنهاد می کند، از جمله : سخت تر کردن قوانین حق تکثیر (کپی رایت) برای جلوگیری از نمایشِ نتایجِ جستجوی اخبار توسط موتورهای جستجو بدون پرداخت پول به روزنامه ی مورد نظر ؛ و معافیتِ سازمانها و موسسات خبری از قوانین آنتی تراست به طوریکه به آنها اجازه دهد با ایجاد و قرار دادن "پِی وال " مصرف کنندگان را مجبور به پرداخت هزینه ی استفاده از اخبار در اینترنت کنند .

این مقاله تقریبا دو سال پیش منتشر شده ، اما شرایط روزنامه ها در ایالات متحده تنها بدتر شده است . روزنامه های موجود کنونی در این کشور سعی کردند با کاهش نیروی انسانی ، که برای بسیاری از آنها به صورت موقت کار می کردند ، زنده بمانند. موسسات کوچکتر تعطیل شدند . روزنامه ها در امریکا با این مشکلات رو به رو شدند نخست به این دلیل که نفوذ اینترنت در آنجا سرعت بسیاری داشت. هرچه ضریب نفوذ اینترنت به همین نسبت در دیگر کشورها ، از جمله هند ، افزایش می یابد ، تعداد افرادی که در انتظار روزنامه در این کشورها هستند کاهش می یابد .

نهادهای قانونی چون قوه قضاییه ، مجلس و قوه مجریه در کشورهای دموکراتیک همچون هند ، به این دلیل فعالیت می کنند که گزارش های خبری از اقدامات یا بی توجهی و انفعالشان آنها را به حرکت و عمل وا می دارد.

روزنامه هایی با مشکلات مالی ممکن است گزارش مسائل و امور اجتماعی از این دست را به چنان سطحی کاهش دهند که شهروندان ترجیح دهند که نسبت به مسائل اجتماعی به لحاظ فکری نادان باشند .

این حتی ممکن است باعث کاهش علاقه مردم به روند انتخابات به عنوان ابزار حل اختلافات سیاسی و گرایش آنها به روش های خصوصی همچون باندها ، اعتصاب غذا و حتی شورش بیانجامد .

این افزایش روزنامه ها در سالهای دهه 1850 میلادی در نتیجه کاهش سریع قیمت و براساس تغیرات فن آوری بود.

کاغذ ، که در گذشته به صورت دستی از الیاف درست می شد ، اکنون بوسیله دستگاه از خمیر چوب و کاه تهیه می شد ، پرس دستی جای خود را به دستگاههای پرس قوی داد؛ در کلیشه سازی ساخت صفحات سربی از قالب سرب جایگزین روش های ارزان تر شد . همه اینها در کاهش هزینه ها نقش داشت.

ورود چاپ ارزان و مقرون به صرفه در قرن نوزدهم انگیزه ای برای راه اندازی روزنامه ها در سطح جهان بود .این دوره در هند بومبای ساماچار (1822) تایمز آف ایندیا (1833 ) و هیندو (1878) و بسیاری دیگر آغاز به کار کردند.

روزنامه های ارزان و مقرون به صرفه " انقلابی در خواندن " ایجاد کرد ، که براساس نظریه رالف انگلسینگ ، شامل این تغیرات سه گانه است : از بلند خواندن به تنهایی خواندن ؛ از خواندن عمدتا مذهبی تا خواندن عمدتا سکولار ؛ و از " خواندن فشرده " (مطالعه دقیق و مکرر چند متن متعارف ، مانند کتاب مقدس) به" خواندن گسترده "(استفاده سریع و مداوم از روزنامه ها، مجلات و رمان).

بنابر این آیا ظهور اینترنت و تهدید روزنامه ها ، تنها یک چرخش در فن آوری و صرفا تغییر در "خواندن گسترده تر" است و نه الزاما تهدیدی برای خود روزنامه نگاری ؟

منبع:

http://www.rediff.com/business/colu...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.