16 خرداد 1390

مادر حسين رونقي ملكي ، وبلاگ نويس زنداني

فقط براي درمان پسرم مرخصي بدهيد، همین

16 خرداد 1390

خبرنگاران ایران -مارال خاتمی: حسین رونقی ملکی، دانشجوی 25 ساله،وبلاگ نویس و فعال در زمینه مبارزه با سانسور آنلاین است. او در روزهای پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در سال 1388 در منزل پدری اش دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.او از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل 15 سال حبس به اتهام «عضویت در شبکه ایران پراکسی،توهین به رهبری و رئیس جمهوری از طریق وبلاگ نویسی» محکوم شده که این حکم در دادگاه تجدید نظر تأیید شده است.

حسین رونقی ملکی طی ماه های اخیر به نارسایی کلیه مبتلا شد که به دلیل عدم رسیدگی مسئولان، اين روزها شرایط جسمی وی رو به وخامت گذاشته است . با پیگیری خانواده این وبلاگ‌ نویس زندانی و فعالان حقوق بشر از جمله «کمیسیون حقوق بشر اسلامی»، او پس از تحمل مدت‌ها رنج در اوائل اردی‌بهشت ماه با دستبند و پابند به بیمارستان هاشمی نژاد تهران منتقل شد و تحت عمل جراحی کلیه قرار گرفت. اما در طول دوران بستری بودن نیز ماموران امنیتی با تهدید و ارعاب حسین رونقی ملکی، خانواده اش و دکتر معالج وی موجب شدند که با وجود شرایط وخیم بعد از جراحی او در اعتراض به شرايطش به اعتصاب غذا دست بزند. دکتر معالج وی اکیدا ذکر کرده است که او نیازمند مرخصی و استراحت است اما ماموران امنیتی وی را بعد از جراحی به بند 350 زندان اوین منتقل کرده اند. او همچنان علی‌رغم سپردن وثیقه 300 میلیون تومانی در مرداد ماه سال گذشته تا کنون حتی از یک ساعت مرخصی هم نتوانسته استفاده کند.

در خصوص شرایط این وبلاگ‌نویس، وب سایت خبرنگاران ایران با مادر اين زنداني به گفتگو نشسته است :

-خانم رونقي !از شرایط جسمی حسین بگویید؟ در حال حاضر در چه وضعیتی است؟

اصلاً شرایط خوبی ندارد. پزشک معالجش اکیدا گفته که بعد از جراحی به خاطر شرایط وخیم جسمی‌اش باید استراحت کند اما او را از بیمارستان به زندان بردند. او باید دوباره به بیمارستان منتقل شود ولی اجازه نمی دهند.

-آیا پیش از اینکه حسین دستگیر شود به بيماري كليوي مبتلا بود ؟

به هیچ وجه. حسین پیش از بازداشت هیچ بیماری نداشت و این اتفاق در زندان به خاطر شرایط سخت نگهداری اش افتاده است . من از مسئولان خواهش كردم حتی به پاي شان افتادم که بگذارند لباس گرم داشته باشد، اما فایده‌ای نداشت.

-آیا در حال حاضر در بهداری زندان اوین نگهداری می‌شود یا به بند 350 بازگردانده شده؟

نه خیر او را به بند 350 منتقل کرده اند.

-آخرین بار کی موفق شدید با حسین ملاقات کنید؟

دوشنبه پیش موفق شدم او را در يك ديدار کوتاه کابینی ملاقات كنم . حسین گفت داروهاش تمام شده و مدام دچار خونریزی می شود. من بعد از ملاقات به بیمارستان رفتم و شرایطش را براي پزشكانش گفتم آنها تاكيد كردند كه او باید به بیمارستان بازگردانده شود. نمی دانم چرا اجازه نمی دهند دوره درمانش را بگذراند من مادرم و نمی تونم فرزندم رادر این شرایط ببینم.


- آیا به جز آقای دادخواه، حسین وکیل مدافع دیگری هم دارد؟آخرین بار پسرتان کی موفق به ديدار با وكيلش شده است ؟

بله خانم سارا صباغیان هم وکالت حسین را بر عهده دارد.حسین آخرین بار در شهریور 89 در دادگاه توانست وکیلش را ببیند. فقط مسئولان با وکلایش تماس می‌گیرند.

-آیا حسین تا به حال توانسته از مرخصی استفاده کند؟

نه نتوانسته است با وجود اینکه وثیقه گذاشته‌ایم و تا به حال سه بار به گفته خود مسئولان برای آزادی اش ساعتها مقابل زندان اوين منتظر مانده ايم اما او حتی یک ساعت هم نتوانسته از مرخصی استفاده کند.

-بعد از جراحی چطور؟ آیا پیگیری های شما و وکلایش برای گرفتن مرخصی به هيچ نتیجه اي نرسيد؟

هر کار کرده‌ایم اما انگار هیچ‌کس نمی‌خواهد صدای ما را بشنود وکلایش هم هر چه تلاش می‌کنند کسی پاسخگو نمی شود.


- نکته پایانی؟

چند روز پیش، روز زن و مادر بود و من به عنوان یک مادر از مسئولان خواهش می‌کنم بگذارند حسین به مرخصی بیاید تا درمانش کامل شود،همین!باور کنید که خواسته دیگری ندارم.از بیمارستان به ما گفته‌اند که باید دو ماه استراحت کند.فقط بگذارند به مرخصی بیاید تا مداوا شود. به خدا فراری اش نمی دهم، قول می‌دهم خودم و پدرش برای گذراندن محکومیتش به زندان باز گردانیم اش.من مادرم، این تنها خواهش من است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.