29 اردیبهشت 1390

تنها خبرنگاران گروگان در جهان

29 اردیبهشت 1390

استفان تاپونیه و هروه گی‌کر خبرنگاران فرانسوی و همراهان افغانی‌شان تنها دست‌اندرکاران رسانه‌ای اختطاف شده در جهان هستند. در استانه ٥٠٠ روز اسارات آنها گزارش‌گران بدون مرز بار دیگر خواهان آزادی آنها است.

ستفان تاپونیه و هروه دکی‌ئر و سه همکار افغانی‌شان در تاریخ ٨ جدی ١٣٨٨ (٢٩ دسامبر ٢٠١٠) در ساحه عمر خیل در ولایت کاپیسا از سوی گروهی از طالبان اختطاف شدند. این اختطاف از نظر زمانی طولانی ترین مدت اسارت روزنامه‌نگاران فرانسوی در طی بیست سال گذشته است.

برای نخستین بار یکی از اعضای خانواده‌ی همراهان افغان در این باره اظهار نظر کرده است. وی به گزارشگران بدون مرز اعلام کرد " اگر دولت فرانسه و دیگر دولت‌های ائتلاف و در راس آنها ایالات متحده امریکا بهتر عمل می‌کردند اختطاف شدگان یک روزه آزاد می‌شدند. اما برخی کشورها همکاری نمی‌کنند، و هیچ هماهنگی میان آنها نیست. رئیس جمهور کرزی هم اقدام موثری نمی‌کند."

از ده سال پیش با رواج گروگان‌گیری در افغانستان تعداد بسیاری از خبرنگاران داخلی و خارجی قربانی این امر شده اند. در تاریخ ٣١ مارس (١١ حمل) کزوکه تسونئوکا گزارشگر مستقل ژاپنی در جنوب افغانستان ربوده شد، که در تاریخ ١٦ سنبله آزاد شد. در سنبله ١٣٨٨ خبرنگاران روزنامه نیویورک تایمز، استفان فارل و سلطان منادی از سوی طالبان ربوده شدند. در عملیاتی نظامی که به اصطلاح برای آزادی گروگان ها انجام شد سلطان منادی روزنامه‌نگار برجسته و همکار به قتل رسید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.