11 مرداد 1391

ضرب آهنگ موفق رسانه های اجتماعی در المپیک لندن

11 مرداد 1391

خبرنگاران ایران -به نظر می رسد رسانه های اجتماعی به خوبی المپیک را در بر گرفته اند. گرچه در المپیک پکن 2008 هم رسانه های اجتماعی حضور داشتند اما دسترسی به آنها مشکل بود.

چگونه رسانه های اجتماعی بر المپیک تاثیر می گذارند؟

مانند همه چیزهایی که در زندگی های امروزی ما وجود دارد، تاثیر رسانه های اجتماعی بر المپیک بسیار واضح است. بریتانیایی ها حتی در مراسم افتتاحیه نشان دادند که چگونه رسانه های احتماعی در عصر دیجیتالی شدن، زندگی ها را تحت تاثیر قرار می دهند. در حالی که رسانه های اجتماعی سرگرم کننده هستند اما احتمالا بزرگترین چالش در بازی های المپیک ، تغییرات رسانه های سنتی است.

کمیته بین المللی المپیک قوانینی را وضع کرده است تا ورزشکاران، مربیان، مقامات رسمی و دیگران از طریق استفاده از رسانه های اجتماعی در جریان بازی ها قرار گیرند و خود منبع معتبری برای اطلاع رسانی در این رسانه ها باشند یعنی این بار خود ورزشکاران و مربیان به میدان رسانه های اجتماعی کشانده شده اند تا منبع خبری این رسانه ها به صورت کامل معتبر و مستقیم باشد.

این امکانات و قواعد باعث می شود تا ورزشکاران نظرات شخصی خود را منتشر کنند و حتی عکس هایی که در بازی ها گرفته اند را نیز به معرض نمایش بگذارند. البته این قواعد می گوید که آنها برای کارهای تجاری مانند حمایت از اسپانسر خود و یا فروش اکانت توئیت المپیک خود در شبکه های اجتماعی مجاز نیستند. با این شرایط شبکه های اجتماعی، ورزش را برای طرفدارانش و خود ورزشکاران تغییر داده است به طوریکه کارشناسان پیش بینی می کنند این موضوع باعث شود تا طرفداران منفعل ورزشی در المپیک 2012 در تعامل بیشتری قرار گیرند.

به بازی های المپیک لندن برای نخستین بار لقب «بازی های رسانه های اجتماعی» داده شده است . « سپاستین کو » برنده مدال طلای المپیک و رئیس کمیته برنامه ریزی المپیک لندن می گوید: «مردم دیگر به صورت منفعلانه از این بازی ها پشت صندلی های خود لذت نمی برند. آنها بخشی از این ماجرا هستند.» او باتوجه به مطالعاتی که روی آینده فناوری ها و ورزش صورت گرفته است به این نتیجه رسیده است و می گوید:«آنها می توانند در محتوا نظر دهند در تعامل با ورزشکاران قرار گیرند. ایجاد و انتشار محتوایی که مد نظر خود دارند را دنبال کنند. تا پیش از این چنین شبکه ارتباطی برای تعامل با دنیا و مخصوصا با جوانان وجود نداشت. تغییرات به سرعت رخ داده است. »

او می گوید که تجارت در ورزش و اینکه چگونه طرفداران را هدف قرار دهد رشد چشمگیری داشته است. در بازی های المپیک 2000 سیدنی حتی افراد کمی بودند که اینترنت پرسرعت داشتند. در بازی های 2004 آتن هم خیلی ها گوشی های هوشمند نداشتند.

در بازی های المپیک 2008 پکن ، 100 میلیون نفر از فیس بوک استفاده می کردند اما این رقم به 900 میلیون نفر افزایش یافته است. توئیتر در سال 2008 بسیار شبکه اجتماعی تازه واردی بود اما هم اکنون بیش از 500 میلیون کاربر دارد، کاربرانی که روزانه 400 میلیون توئیت می کنند.

یکی از مسئولان المپیک لندن در این رابطه می گوید که شبکه های اجتماعی نقش بی سابقه ای را در اینکه چگونه اخبار و اطلاعات بازی های المپیک 2012 منتشر شود ایفا می کنند.

توئیتر محبوب ترین رسانه اجتماعی المپیک

بررسی های صورت گرفته روی مراسم افتتاحیه المپیک نشان می دهد که توئیتر محبوب ترین شبکه اجتماعی برای صحبت کردن درباره این مراسم بود به طوریکه یکی از موسسات تحقیقاتی بریتانیا با نام «آی پروسپکت» اعلام کرد که 97 درصد مکالمات در این شبکه اجتماعی درباره افتتاحیه المپیک بوده است.

این موسسه شبکه های اجتماعی توئیتر، فیس بوک، یوتیوپ و تعدادی وبلاگ و فروم را در حین مراسم افتتاحیه رصد کرد و متوجه شد که 60 درصد تعاملات درباره مراسم افتتاحیه مثبت ، 14 درصد منفی و مابقی میانه بودند. بیشترین توئیت از سوی ساکنان بریتانیا بود که 58 درصد توئیت ها را شامل می شد و 22 درصد از آمریکا و مابقی از سایر نقاط دنیا بودند.

بیشترین موضوع مورد بحث در توئیت ها درباره حضور مستر بین در مراسم افتتاحیه این بازی ها بود. لندن 2012 نخستین بازی هایی است که در آن توئیتر نقش اصلی را بازی می کند به طوریکه بیش از 10 میلیون نفر از مراسم روز جمعه به بعد در توئیتر فعال شده اند.

«لیزی آرمیستد» دوچرخه سوار بریتانیایی بعد از اینکه توانست مدال نقره مسابقات سرعت را کسب کند به سرعت تعداد فالوورهایش در توئیتر افزایش یافت به طوریکه در طول تنها یک ساعت 25 هزار نفر او را فالو کردند.

پیش بینی می شود با این روند در بازی های المپیک امسال شاهد رقابت شبکه های اجتماعی در اطلاع رسانی نیز باشیم.

منابع:

•تودی آنلاین، یک آگوست 2012

http://www.todayonline.com/Technolo...

•رویترز، 24 جولای 2012

http://www.reuters.com/article/2012...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.