24 دی 1388

خبرنگاران همچنان هدف هستند؛ قتل یک خبرنگار انگلیسی در افغانستان

24 دی 1388

خبرنگاران، فائقه اشکوری: وقتی یک‌شنبه هفته جاری وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که یکی از روزنامه‌نگاران روزنامه «ساندی‌میرر» به وسلیه بمب کنار جاده‌ای در افغانستان کشته شده است، یک برگ دیگر به پرونده قتل‌های خبرنگاران در گوشه‌وکنار دنیا افزوده شد.

به گزارش رویترز در لندن، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که روپرت هامر که در خودرویی به همراه نیروهای نظامی آمریکا، در جاده ای به سوی شمال غربی ناوه در ایالت هلمند افغانستان در حرکت بود، در انفجار یک بمب کنار جاده ای کشته شد.

فیلیپ کوبرن، عکاس روزنامه ی «ساندی میرر» نیز در این حادثه آسیب دیده است که حال وی بدون تغییر ولی وخیم گزارش شده است.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای درباره مرگ روپرت هامر، تصریح کرد که از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تا کنون ۲۰ خبرنگار در افغانستان جان سپرده‌اند. این سازمان همچنین پیش از این در گزارش سالانه خود از رشد ۲۶ درصدی کشتار خبرنگاران در سال ۲۰۰۹ خبر داده بود. بنا بر این گزارش سالانه، در سالی که گذشت ۷۶ خبرنگار در دورادور جهان کشته شده‌اند.

خبرگزاری رویترز درباره روپرت هامر نوشت که وی اولین روزنامه نگار بریتانیایی است که از زمان آغاز یورش‌ نیروهای ایالات متحده در اکتبر 2001 به مواضع طالبان در افغانستان کشته شده است. رویترز خاطرنشان کرد: «پیش از این نیز روزنامه‌نگار کانادایی، میشل لانگ، با برخورد بمب به خودروی زرهی‌اش در 30 دسامبر جان باخته بود.»

میشل لانگ فرستاده ویژه روزنامه‌ی «کاگری‌هرالد» بود و اولین ماموریت خبری خود را در افغانستان انجام می‌داد. وی از جمله «خبرنگاران همراه» قوای نظامی کانادا بود که پایگاه اصلی آنها در ولایت پرتشنج قندهار است.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود نوشت: «افزایش خشونت و حملات کور که روزنامه‌نگاران نیز از جمله قربانیان آن هستند اصلی‌ترین خطر در برابر خبرنگاران در افغانستان است. این مرگ غم‌بار یادآور خطری است که خبرنگاران برای مطلع کردن ما به جان می‌خرند. همچنین نشان‌گر آن است که امروز روزنامه‌نگاری "همراه با نظامیان" تنها راه برای خبرنگارانی است که می‌خواهند از نزدیک از وقایع گزارشگری کنند.»

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، نیز با ابراز تاسف از مرگ هامر به ستایش کار حرفه‌ای روزنامه‌نگارانی پرداخت که در ارتباط با سربازان ناتو به کار خود ادامه می‌دهند. براون چنین گفت: «از شنیدن این خبر غم‌انگیز به شدت ناراحت شدم و مایلم تا همدردی خود را با خانواده، دوستان و همکاران روپرت و فیلیپ ابراز کنم.» وی سپس شجاعت و مهارت آنان را در انجام حرفه‌شان ستود.

هامر گزارشگر با تجربه‌ای بود که درگیری‌های عراق، و خاورمیانه و آسیای مرکزی را پوشش داده بود. او متاهل و پدر سه فرزند بود.

تینا وی‌وِر، سردبیر ساندی میرر، به هامر که ۱۲ سال خود را وقف نوشتن گزارش کرده بود؛ ادای احترام کرد و گفت: «روپرت باور داشت که تنها جایگاه تهیه گزارش جنگی، خط مقدم جبهه است.» به گفته وی‌یر تاکید هامر بر حضور خبرنگار در میدان جنگ به حدی بود که در تحریریه به شوخی «سرجوخه هامر» خطاب‌اش می‌کردند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.