15 دی 1388

صدور احکام سنگین برای روزنامه‌نگاران ادامه دارد

15 دی 1388

خبرنگاران: هفت سال و چهار ماه زندان و ۳۴ ضربه شلاق، حکمی است که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای بهمن احمدی‌امویی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر اقتصادی، صادر شد. اگرچه این حکم فعلاً «حکم بدوی» است، به این معنا که امکان تغییر حکم در دادگاه تجدیدنظر وجود دارد، اما مساله این‌جاست که روند برخورد با خبرنگاران در چند ماه اخیر کمتر حالت قضایی و بالتبع "تجدید نظر پذیر" داشته است.

حکم «بدوی» بهمن احمدی‌امویی ـ که از ۳۰ خرداد ماه در بازداشت به‌سر می‌برد ـ دو روز پیش در حالی صادر شد که هم‌زمان حکم بدوی صادر شده برای احمد زیدآبادی، دیگر روزنامه‌نگار دربند، قطعی اعلام شد. زیدآبادی که نیز از خرداد ماه در بند است و گفته می‌شد که در این مدت برای واداشتن او به عذرخواهی از آیت‌الله خامنه‌ای بخاطر یکی از مقالات‌اش، تحت شکنجه هم قرار داشته، اینک به صورت «قطعی» به شش سال زندان، پنج سال تبعید در گناباد و همچنین محرومیت مادام العمر از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی محکوم شده است.

با این‌همه فریده غیرت، وکیل بهمن احمدی‌امویی، در گفت‌وگو با کانون زنان ایرانی، اعلام کرده که به زودی برای رويت حكم صادر شده و تقاضای تجديدنظر در حكم، به دادگاه انقلاب مراجعه خواهد كرد.

او پيش از اين درباره پرونده احمدی‌امویی تاكيد كرده بود كه تنها ۲۰ روز بعد از دستگيری این روزنامه‌نگار وثیقه ای برای آزادی‌اش صادر شده بود که این قرار وثیقه هیچ‌گاه به مرحله اجرا درنیامد.

وقتی غيرت از تعیین وثیقه برای آزادی موکل‌اش مطلع شده بود؛ بارها به دادگاه انقلاب مراجعه کرد اما هر بار مسئولان در جواب اظهار می‌داشتند که پرونده بهمن احمدی‌عمویی مفقود شده تا آن‌که در اواخر آبان ماه به طور «غير منتظره‌ای» اعلام شد پرونده با صدور قرار مجرمیت به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ارجاع شده است، شعبه‌ای که حکم زندان و شلاق برای این روزنامه‌نگار زندانی در بند ۳۵۰ اوین صادر کرد.

حکم این روزنامه‌نگار در شرایطی صادر شده که صدور حکم سال‌ها زندان برای اهالی مطبوعات، پا به پای اوج‌گیری برخورد با روزنامه‌نگاران از پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، دارد به اتفاقی روزانه تبدیل می‌شود. پیش از این سعید لیلاز، به ۹ سال زندان، مسعود لواسانی به هشت سال و نیم، مسعود باستانی به شش سال، هنگامه شهیدی، به شش سال و سه ماه و یک روز، رضا نوربخش به شش سال و کامبیز نوروزی، به دو سال حبس تعزيری و ۷۶ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

این در حالی است که دستگیری روزنامه‌نگاران همچنان ادامه دارد. آخرین مورد، دستگیری بهرنگ تنکابنی و کيوان فرزين، سردبير و مدير مسئول مجله «فرهنگ‌وآهنگ»، نشریه تخصصی موسیقی بود که دیروز در دفتر کار خود بازداشت شدند. آروین صداقت‌کیش، پژوهشگر موسیقی، و یکی دیگر از نویسندگان این مجله هم در تجمعات معترضانه روز عاشورا دستگیر شده بود.

ماموران همچنین بعد از تفتیش دفتر مجله «فرهنگ و آهنگ»، کیس‌های کامپیوتر این ماهنامه را با خود بردند. سپس به منزل لی‌لی فرهادپور، مادر بهرنگ تنکابنی، رفته و کتاب‌ها، جزوات و کامپیوتر شخصی او را نیز با خود بردند. لی‌لی فرهادپور خود روزنامه‌نگار و از اعضای گروه «مادران صلح» ایران است.

منصوره شجاعی، پریسا کاکائی، شیوانظرآهاری از دیگر وب‌نگاران حقوق بشر و به‌ویژه حوزه زنان هستند که در چند روز اخیر با برخوردهای امنیتی مواجه و دستگیر شده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.