8 دی 1388

موج گسترده و بی‌سابقه بازداشت روزنامه‌نگاران در پی حوادث روز عاشورا

8 دی 1388

خبرنگاران: هم‌زمان با اعمال محدودیت‌های ارتباطی در ایران در روزهای پس از عاشورا، بازداشت روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب آغاز شد. برخی خبرهای تایید نشده حاکی از آن است که بازداشت‌ها در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

از بامداد روز دوشنبه، هفتم دی ماه، عمادالدین باقی، ماشاالله شمس‌الواعظین و مصطفی ایزدی، از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب و علیرضا بهشتی، سردبیر وب‌سایت کلمه (منتسب به میرحسین موسوی) بازداشت شدند. مقامات امنیتی ایران پیش از این به شمس‌الواعظین، سخنگوی انجمن دفاع از مطبوعات، نسبت به مصاحبه با بی‌بی‌سی و دیگر رسانه‌های خارجی هشدار داده بودند. وی آخرین بار روز یک‌شنبه آخرین تحلیل خود را نسبت به وضعیت رسانه‌ها، محدودیت‌ها و دلایل رادیکال شدن جنبش سبز، در مصاحبه با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی بیان کرد.

هم‌چنین صبح امروز (سه‌شنبه، هشتم دی ماه) نسرین وزیری، خبرنگار پارلمانی ایلنا و وب‌سایت خبرآنلاین، بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و همسرش، کیوان مهرگان، دبیر سیاسی ضمیمه روزنامه اعتماد، مرتضی کاظمیان، یادداشت‌نویس روزنامه‌های اصلاح‌طلب، سام محمودی و عبدالرضا تاجیک از روزنامه‌نگاران شاخص اصلا‌ح‌طلب بازداشت شدند.

از صبح امروز اخباری مبنی بر تهیه لیستی ۱۰۰ نفره از روزنامه‌نگاران برای دستگیری در میان روزنامه‌نگاران ایرانی پیچیده است، اما تا لحظه انتشار این خبر هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرده است.

همچنین روز گذشته خبرگزاری ایرنا خبر داد به زودی روزنامه اعتماد به مدیر مسوولی الیاس حضرتی، توقیف خواهد شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز، روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای بازداشت روزنامه‌نگاران مستقل و اصلاح‌طلب را محکوم و اعلام کرد که از سرنوشت ده‌ها روزنامه‌نگار و وب‌نگار ایرانی بی‌اطلاع است. بنا بر اعلام گزارشگران بدون مرز، محدود و مسدود کردن ارتباطات اینترنتی و ایجاد اختلال بی‌سابقه در شبکه‌های ارتباطی و حمله به وب‌سایت‌های اصلاح‌طلب «از سوی مقامات رسمی ایران و سایت‌های سپاه پاسداران سازماندهی شده‌ است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.