5 تیر 1391

تبعیض های نوشته و نانوشته علیه روزنامه نگاران زن در ایران-پنجم

خانم! شما بعدا سوال تان را بپرسید

5 تیر 1391

خبرنگاران ایران –عاطفه امیری : عکسی که در بالا می بینید در روزهای گذشته به عنوان "عکس طنز" در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی دست به دست گشت .هنگام گردش این عکس در سایتها نوشته شده بود: جایگاه خبرنگارن، عکس طنز.

عکسی که خبرنگاران زن را نشسته بر زمین در حال پوشش یک کنفرانس یا برنامه خبری نشان می دهد. در این عکس خبرنگاران جوان بر زمین نشسته و در شرایطی نامناسب خبرشان را می نویسند در کنار این خبرنگاران تابلویی دیده می شود که بر آن نوشته شده «جایگاه خبرنگاران». شاید همین تابلو موجب شد این عکس به عنوان طنز در سایتهای خبری بگردد، غافل از آنکه در پشت این نگاه طنز آلود واقعیتی نهفته است و آن هم جایگاه نامناسب و نابرابر زنان در برخی حوزه های خبری و تحریریه ها ی خبری است.

یکی از خبرنگارانی که با او در این باره صحبت می کنم خبرنگار زنی است که سال ها سابقه روزنامه نگاری در روزنامه های کشور را دارد و اکنون نیز در یکی از روزنامه های نیمه دولتی مشغول به کار است:«دیدن این عکس برایم بسیار ناراحت کننده بود و من از جمله کسانی بودم که این عکس را در فیس بوک به اشتراک گذاشتم و تاکید کردم که بارها در حوزه های خبری ام شاهد اتفاقات مشابه بوده ام. گاهی اوقات هنگامی که برای پوشش خبری به حوزه های خبری مان می رفتیم چنین اتفاقاتی رخ می داد و مثلا خبرنگاران زن را از مردان جدا می کردند و به جایگاه نامناسبی برای پوشش اخبار می فرستادند، آن موقع بود که ما خبرنگاران زن به این تبعیض ها به شدت اعتراض می کردیم. گاهی از پوشش دادن آن کنفرانس خبری سر باز می زدیم و گاه جلسه را دسته جمعی ترک می کردیم. اما با دیدن این عکس از این متعجب شدم که خبرنگاران به این تبعیض آشکار هیچ اعتراضی نکرده و در بدترین وضعیت ممکن نشسته و کارشان را انجام می دهند، آنها اعتراض نمی کنند و این عکس به عنوان یک "عکس خنده دار" در سایت های خبری دست به دست می چرخد و آه را از نهاد تعدادی از خبرنگاران زن مثل من بر می آورد.

این خبرنگار با اشاره به تجربه‌های دیگرش می‌گوید: «حتی یادم می‌آید در کنفرانس خبری با یکی از وزرای وقت هنگامی که می‌خواستم سوالم را بپرسم خبرنگار مردی هم همزمان با من خواست سوالش را طرح کند، وزیر رو به من گفت خانم شما بعد از این آقا سوالتان را بپرسید. من به این موضوع اعتراض و جلسه را ترک کردم و گزارش آن روز را نیز در روزنامه‌مان به نشانه اعتراض درج نکردیم. اما متاسفانه این روز‌ها می‌بینم که همین اتفاقات و حادثه‌های مشابه در حوزه‌های خبری رخ می‌دهد و خبرنگاران زن با سکوت از کنار آن‌ها می‌گذرند. انگار که این‌ها اتفاقاتی عادی است. ما خبرنگاران زن هستیم که می‌توانیم به این نابرابری‌ها پایان دهیم و نگذاریم این گونه به ما توهین شود.»

یکی دیگر از خبرنگاران زنی که با او گفت و گو می‌کنم در یکی از نشریه‌های شهرستانی کار می‌کند او تعریف می‌کند که بار‌ها شاهد برخوردهای توهین آمیز مسوولان با خبرنگاران زن بوده است: «اصلا نباید وضعیت خبرنگاران زن در تهران را با شهرستان‌ها مقایسه کنید زنان در شهرستان‌ها شاهد برخورد‌ها و مشکلاتی هستند که مطمئنا خبرنگاران تهرانی از آن‌ها بی‌خبرند. مثلا هنوز مسوولان دولتی در شهرستان‌ها نمی‌توانند قبول کنند که زنان هم می‌توانند خبرنگاران خوب و قابلی باشند. یک بار وفتی برای مصاحبه با یکی از مسوولان دولتی چند بار از سوی نشریه‌ام تقاضا دادم در آخر به من گفتند که آقای مسوول می‌گوید با یک خبرنگار زن مصاحبه نمی‌کند و اگر مردی در نشریه‌تان هست او را بفرستید. یعنی آقای مسوول فکر می‌کرد یک خبرنگار زن از عهده مصاحبه کردن با او بر نمی‌آید. در مصاحبه‌های خبری و کنفرانس‌ها هم بار‌ها شاهد چنین رفتارهایی بوده‌ام. از نظر جایگاه و نحوه نشستن هم بار‌ها ما را به مکان‌های بسیار نامتعارف فرستاده‌اند و از خبرنگاران مرد پذیرایی کرده و خبرنگاران زن را اصلا فراموش کرده‌اند.»

این خبرنگار شهرستانی معتقد است که این نابرابری‌ها فقط در حوزه‌های خبری نیست و خبرنگاران زن در شهرستان‌ها از حقوق و مزایای پایین تری نسبت به مردان هم برخوردارند.

او می‌گوید: «اگر بخواهند در نشریه‌ای چند خبرنگار را بیمه کنند حتما اولویت را به خبرنگاران مرد می‌دهند یا اگر اضافه کار و یا پاداشی در کار باشد باز هم این خبرنگاران مرد هستند که در اولویت قرار می‌گیرند.»

او معتقد است: «خبرنگاران زن تنها با افزایش توانایی‌های حرفه‌ای، اعتماد به نفس و همبستگی با یکدیگر می‌توانند این نابرابری‌ها را از میان بردارند و جایگاه خود را تثبیت کنند و از مسوولان و سردبیران روزنامه‌ها و نشریاتشان بخواهند که به آن‌ها احترام بگذارند و حقوقشان را رعایت کنند.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.