2 دی 1388

آزادی فریبا پژوه و نفیسه زارع‌کهن، دو روزنامه‌نگار زندانی

2 دی 1388

خبرنگاران: فریبا پژوه، روزنامه‌نگاری که ۳۱ مرداد ماه امسال بازداشت شده بود، ظهر امروز پس از تحمل ۱۲۴ روز حبس، با قید وثیقه پنجاه میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

پس از دستگیری فریبا پژوه،‌ قرار بازداشت موقت دو ماهه برای او صادر شد، که با پایان یافتن این مدت دو ماهه، قرار بازداشت برای دو ماه دیگر نیز تمدید شد و اکنون در پایان این مدت وی با تودیع وثیقه آزاد شده است.

فریبا پژوه، یک ماه اول بازداشت‌اش را در حالی که با اتهامات گوناگونی مواجه شده بود، در یک سلول انفرادی گذرانده و با پایان یافتن بازجویی‌ها به بند عمومی 209 زندان اوین منتقل شده بود. پرونده وی با یک مورد اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دادگاه ارسال شده است.

نفیسه زارع‌کهن، روزنامه‌نگار و از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت و همسرش حجت شریفی‌نیا نیز که سیزدهم آبان ماه بازداشت شده بودند عصر امروز با قرار کفالت صد میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.