31 خرداد 1391

باز هم روزنامه نگاران راهی زندان می شوند

محدودیت های بیشتر برای روزنامه نگاران ایرانی و رسانه هایشان

31 خرداد 1391

خبرنگاران ایران-این روزها، روزنامه نگاران برای اجرای حکم هایشان به زندان می روند، تبعید می شوند، حکم می گیرند، در انتظار احضار به زندان هستند و یا در انتظار تشکیل دادگاه های خود به سر می برد و برخی از آنها که تجربه زندان را نداشته اند در هراس بازداشت روزگار می گذرانند و از سوی دیگر آنهایی که در روزنامه های مستقل باقی مانده اند هر روز قلم هایشان بامحدودیت های بیشتری روبرو می شود تا اندک روزنه نوشتن توقیف نشود.

گرچه این موضوع برای همه روزنامه نگاران ایرانی ، به ویژه روزنامه نگارانی که در روزنامه های دولتی کار می کنند مصداق ندارد اما وجود بیش از 30 خبرنگار در زندانهای اوین و رجایی شهر نشان می دهد که جایگاه ایران در آزادی بیان در پایین ترین حد خود قرار دارد.هیچکس نمی تواند از یاد بیرد که سه سال پیش در چنین روزهایی چه بر سر روزنامه نگاران و همه کسانی آمد که قصد اطلاع رسانی درباره حوادث بعد از انتخابات پرمناقشه ریاست جمهوری در ایران را داشتند .سه سال از آن روزها گذشته و هنوز اصحاب رسانه محدودیتهای بی شماری را تحمل می کنند .

دایره تنگ تر سانسور بر مطبوعات

اگر یک روزنامه نگار مستقل این روزهای آخر خرداد را با سه سال پیش مقایسه کند تایید می کند که خط قرمزهای مطبوعاتی بسیار بیش از گذشته شده است و خودسانسوری در مطبوعات مستقل بیداد می کند. یکی از خبرنگاران روزنامه های اصلاح طلب که مدتی را هم در زندان سپری کرده است در این باره به سایت خبرنگاران ایران می گوید: «پیش از این روزنامه ها تعطیل می شدند. پیش از این سانسور می شدیم اما اگر بخواهیم وضعیت الان را با مثلا سه یا چهار سال پیش مقایسه کنیم این سانسور خیلی فراگیر تر از گذشته شده است.»

او که خواست نامش در این گزارش عنوان نشود، اضافه می کند: «هم اکنون خبرنگاران گروه سیاسی خود خط قرمزها را می دانند و از همان اول شروع به سانسور گزارش های خود می کنند چرا که شاید بیشتر از آن هم زیر تیغ سانسوردبیر گروه، سردبیر، شورای سردبیری تیکه تیکه شود. از سوی دیگر در گروه های خبری دیگر مانند گروه اقتصادی و اجتماعی هم سانسور بیشتر از گذشته به چشم می خورد.»

او به اطلاعیه های گاه و بیگاه شورای عالی امنیت ملی هم اشاره می کند و می گوید: « گاهی این اطلاعیه ها به شدت روزنامه را از پرداختن به موضوعات خاص منع می کند. »

این موضوع وقتی تایید می شود که یک ماه پیش سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه ای به مناسبت روز آزادی مطبوعات ، حاکمان ایرانی را یکی از دشمنان آزادی مطبوعات عنوان کرد و نوشت : «در ایران ولی‌فقیه و رئیس جمهور محمود احمدی نژاد، علیرغم همه اختلافات‌شان اما در مورد سرکوب مطبوعات اجماع دارند. »

این اطلاعیه تاکید می کند که جمهوری اسلامی ایران پس از اریتره و چین، و پیش از ترکیه و سوریه، قرار دارد که با هم باشگاه بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران را تشکیل می‌دهند.

بند زندانیان سیاسی و دو خبرنگار زن

در ماه های اخیر بند زندانیان سیاسی زن در اوین، دو زندانی جدید داشت. «نازنین خسروانی» و «مهسا امرآبادی» که برای گذراندن احکام خود به زندان فراخوانده شدند . دو خبرنگاری که در سال های اخیر در تحریریه های روزنامه های اصلاح طلب حضور داشته اند و اکنون به خاطر فعالیت های رسانه ای خود در زندان به سر می برند .

«نازنین خسروانی» در اسفند ماه سال گذشته همزمان با سالگرد آزادی موقت خود، چمدان هایش را بست تا برای اجرای حکم 6 ساله به زندان رود. او در سال 1389 به مدت 132 روز در زندان های وزارت اطلاعات (209) نگهداری می شد و با وثیقه 600 میلیون تومانی آزاد شده بود اما دادگاه برای او به اتهام «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» حکم 6 ساله تعیین کرد. حکمی که در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.نازنین خسروانی یکی از روزنامه نگاران باتجربه است که بیش از ده سال سابقه روزنامه نگاری در روزنامه های مستقل و اصلاح طلب را دارد . روزنامه شرق نوروز ، یاس نو ، سرمایه و...چند روزنامه ای هستند که این روزنامه نگار در آنها قلم زده است . روزنامه هایی که پس از مدت کوتاهی فعالیت همگی توقیف شدند .

«مهسا امرآبادی» خبرنگار دیگری است که تا همین ماه های اخیر در روزنامه اعتماد فعالیت می کرد اما یک ماه پیش برای اجرای حکم دو ساله اش به زندان رفت.

«مهسا امرآبادی» که در پرونده بازداشت خود در سال ۸۸ به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود، سال قبل نیز در پرونده ای توسط دادگاه شعبه ۲۶ انقلاب به ریاست قاضی پیرعباس و به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به ۵ سال زندان که ۴ سال آن به تعلیق در آمد، محکوم شد.

بدین ترتیب در حال حاضر او دو سال منهای ایام بازداشتش محکومیت دارد و این درحالی است که همسرش «مسعود باستانی» روزنامه نگار دیگر، در زندان رجایی شهر کرج در حال گذراندن حکم 6 سال حبس خود است. در یک ماه اخیری که «مهسا امرآبادی» به زندان اوین رفته است، شرایط ملاقات این دو تاکنون فراهم نشده است.

انتقال روزنامه نگاران به انفرادی و تبعید به رجایی شهر

در روزهای اخیر با توجه به سومین سالگرد انتخابات پرمناقشه سال 88 در ایران و همچنین نخستین سالگرد مرگ «هدی رضازاده صابر» روزنامه نگار و فعال سیاسی در بند 350 برنامه ای در زندان اوین به همین مناسبت برگزار شد . اما شرکت در همین مراسم بهانه ای شد برای فشار بیشتر بر زندانیان سیاسی و ازجمله چهار روزنامه نگار دربند . به طوریکه در حین برگزاری مراسم گرامیداشت یاد «هدی صابر» ماموران با حمله به بند 350 اوین، شش نفر از زندانیان که چهار نفر آنها روزنامه نگار بودند را به بندهای انفرادی منتقل کرردند .

«فرشاد قربانپور»، «سعید متین پور»، «سعید جلالی فر»، «جواد علیخانی»، «آرش سقر» و «بهمن احمدی امویی» شش زندانی سیاسی بودند که هفته پیش به بندهای انفرادی منتقل شدند اما یک روز بعد «بهمن احمدی امویی» خبرنگار زندانی که در حال گذراندن 5 سال زندان خود است به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این تبعید با شرایطی کاملا غیر انسانی انجام شد تا جایی که در نیمه شب بهمن احمدی امویی را با چشم بند ، دستبند و پابند بدون اینکه اجازه عوض کردن لباسهایش را بدهند .بدون هیچ توضیحی و حتی تحویل وسایل شخصی به زندانی بردند که به محل نگهداری مجرمان خطرناک معروف است .همسر این روزنامه نگار ، ژیلا بنی یعقوب نیز دیگر روزنامه نگاری است که به یک سال زندان و 30 سال محرومیت از روزنامه نگاری محکوم شده است در صورت اجرای حکم وی در زندان اوین، این زوج روزنامه نگار هم نمی توانند با یکدیگر دیداری داشته باشند . بهمن احمدی امویی تنها به خاطر نوشتن چند مقاله اقتصادی انتقادی درباره دولت محمود احمدی نژاد به پنج سال حبس محکوم شده است و اکنون در تبعید ادامه حبسش را می گذراند.

سه خبرنگار جدید بند 350 اوین

از سوی دیگر در ماه های اخیر سه خبرنگار دیگر برای اجرای حکم خود به بند 350 که مخصوص نگهداری زندانیان سیاسی مرد است رفته اند. «مهران فرجی»، «رحمان بوذری» و «رضا انصاری راد»، سه خبرنگاری هستند که در همین ماه ها به اوین رفتند.

«مهران فرجی» خبرنگار سابق ایسنا و ایلنا، نیمه فروردین به زندان رفت تا 6 ماه حبس خود را تنها به دلیل فعالیت های رسانه ای بگذراند. او که چهار ماه دیگر آزاد می شود در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی مقیسه، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ماه حبس تعزیری و ۶ماه حبس تعلیقی تا ۵سال تغییر یافت.

«رحمان بوذری» دبیر سرویس اندیشه در روزنامه شرق نیز آخر اردیبهشت برای اجرای دو سال حبس تعزیری به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

رحمان بوذری که پیش از این در روزنامه های هم میهن، کارگزاران و تعدادی دیگر از روزنامه های اصلاح طلب کار کرده بود این اواخردبیری سرویس اندیشه در روزنامه شرق را برعهده داشت و به کار ترجمه کتاب در حوزه فلسفه مشغول بود. او در عین حال علاوه بر دو سال حبس به 70 ضربه شلاق نیز محکوم شده است.

14 اردیبهشت هم «رضا انصاری‌راد»، عضو هیأت سردبیری روزنامه وقایع اتفاقیه و همکار تعدادی دیگر از روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای سپری کردن محکومیت یک ساله خود به زندان اوین احضار شد. وی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در شهریور ١٣٨٩ به یک‌سال زندان محکوم شده بود و این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر تائید شد.

حکم های سنگین و دادگاه تجدید نظر و اجرای وثیقه

همچنین در ماه های اخیر حکم های جدیدی برای روزنامه نگاران صادر شده است و روزنامه نگاران دیگری که با قرار وثیقه به طور موقت آزاد هستند در انتظار تشکیل دادگاه های خود بسر می برند.

«میثم محمدی» و «امید محدث» روزنامه‌‌نگار و همکاران سایت بنیاد بهشتی، در تاریخ ١٧ اردیبهشت از سوی دادگاه انقلاب تهران به چهار سال زندان و همچنین پنج سال ممنوعیت از هرگونه فعالیت روزنامه نگاری و فعالیت سیاسی، محکوم شده‌اند. این دو روز‌نامه‌نگار در تاریخ ٢٣ بهمن 89 در تهران بازداشت شدند، که پس از دو ماه با سپردن وثیقه آزاد شدند. محکومیت زندان امید محدث برای مدت پنج سال تعلیق شده است.

همچنین در روزهای اخیر حکم دادگاه «ریحانه طباطبایی» خبرنگار سیاسی روزنامه شرق نیز در دادگاه تجدید نظر مشخص شد. او که پیش از این در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به یکسال زندان تعزیری محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر به 6 ماه حبس تعزیزی و 6 ماه حبس تعلیقی به مدت 4 سال محکوم شد.

در روز نخست خرداد هم مشخص شد که «رضا جلودارزاده»، سردبير هفته‌ نامه توقيف شده صبح آزادی هم از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به يک سال زندان محکوم شد.

وی به اتهام «تبليغ عليه نظام» به يکسال زندان تعزيری با احتساب ايام بازداشت محکوم شده است.

همچنین در روزهای اخیر حکم چهار سال زندان دیگر برای «علیرضا رجایی»، روزنامه نگار و فعال سیاسی تایید شد. او که از یکسال پیش در بند 350 زندان اوین برای اجرای چهار سال زندان مربوط به پرونده موسوم به ملی – مذهبی ها است هم اکنون حکم جدیدی را دریافت کرده است تا 7 سال زندان دیگر را پیش رو داشته باشد.

از سوی دیگر خبرنگارانی که پیش از این بازداشت شده بودند و هم اکنون با وثیقه یا کفالت آزاد هستند در انتظار تشکیل دادگاه های خود بسر می برند. به طور مثال «سام محمودی» خبرنگار روزنامه شرق که ماه ها بلاتکلیف در زندان اوین بود هم اکنون منتظر حکم دادگاه خود است.

همچنین در فشارهای بیشتر به روزنامه نگاران،قوه قضاييه وثيقه ۵۰۰ ميليون توماني عبدالرضا تاجيک، روزنامه نگار، را که اخیرا از ايران خارج شده است توقيف کرد. این اتفاق نیز در روزهای اخیر افتاده است تا دایره فشار بر روزنامه نگاران تنگ تر از گذشته شود.

«عبدالرضا تاجيک»، که در جريان حوادث بعد از انتخابات رياست جمهوری سه بار بازداشت شده بود، در دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزيری محکوم شده است.

روزگار روزنامه نگاران دیگر در اوین و رجایی شهر

«عیسی سحرخیز»، «مهدی محمودیان»، «مسعود باستانی»، «احمد زیدآبادی»، «حشمت الله طبرزدی» و «کیوان صمیمی» دیگر روزنامه نگارانی هستند که دوران محکومیت خود را در رجایی شهر کرج سپری می کنند.

عیسی سحر خیز به پنج سال زندان محکوم شده و اکنون به دلیل بیماری در بیمارستان بستری است .«کیوان صمیمی» به شش سال حبس به علاوه محرومیت مادام العمر از فعالیتهای سیاسی محکوم شده است. «مهدی محمودیان» از دیگر روزنامه‌نگاران زندانی که در میان اتهامات‌اش اطلاع‌رسانی درباره «کشته شدگان پس از انتخابات » به‌چشم می‌خورد در تاریخ ۲۶ اردیبهشت 89 در غیاب وکیلش در دادگاه بدوی به جرم تبانی علیه نظام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

«مسعود باستانی» روزنامه نگار دیگر زندان رجایی شهر که سردبیری وب‌گاه جمهوریت را برعهده داشته و سابقه خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، جمهوریت و کارگزاران را داشته است در دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس محکوم شد.

«احمد زیدآبادی» روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی دیگری است که به شش سال زندان، پنج سال تبعید به گناباد و محرومیت مادام‌العمر از هر گونه فعالیت سیاسی و شرکت در احزاب و هواداری و مصاحبه و سخنرانی و تحلیل حوادث، به صورت کتبی یا شفاهی، محکوم شده است و هم اکنون در رجایی شهر است. همچنین «حشمت الله طبرزدی» در شعبه 26 دادگاه انقلاب به ۹ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

بازهم خبرنگاران زندانی

اما در زندان اوین خبرنگاران و وب نگاران بیشتری با محکومیتهای مختلف به سر می برند، زندانیانی که شاید کمتر از آنها اسمی به گوش خورده باشد.

«مزدک علی نظری» با سه سال و چهار ماه حبس تعزیری، «محمد صادق کبودوند» با 11 سال زندان، «سیامک قادری» با چهار سال زندان، جریمه نقدی و ۶۰ ضربه شلاق، «فرشاد قربان پور» با یک سال زندان و پرداخت ۵ میلیون تومان جریمه نقدی، «علی ملیحی» با چهار سال حبس تعزیری، «ابوالفضل عابدینی» با 11 سال حبس، «محمد داوری» با شش سال حبس، «عدنان حسن پور» با ده سال زندان، « علیرضا بهشتی شیرازی» با 5 سال زندان، «آرش سقر» با هشت سال حبس تعزیزی و محرومیت پنج ساله از همه فعالیت های مطبوعاتی و سیاسی، « محمدرضا مقیسه» با 6 سال حبس، « سعید متین پور» با هشت سال حبس، « حسین رونقی ملکی» با 15 سال زندان و «حسین درخشان» با 19 سال و نیم حبس همچنان زندانی هستند .

هر چند علاوه بر این افراد روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان دیگری هم هستند که در زندان های تهران و زندان های شهرستان ها به جرم اطلاع رسانی تحت فشار به سر میبرند، روزنامه نگارانی که حضورشان در زندان های ایران حکایت از یک موضوع دارد دولت ایران با اطلاع رسانی مخالف است و هر روز برای محدود کردن بیشتر رسانه ها و روزنامه نگاران مواضع تازه ای می گیرد .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.