30 آذر 1388

«فرهیختگان» دست به تصفیه گسترده خبرنگاران خود زد

30 آذر 1388

خبرنگاران - مریم میرزا: تنها با گذشت یک هفته از حضور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در دفتر تحریریه روزنامه «فرهیختگان»، مدیریت این روزنامه دست به تصفیه‌ای گسترده زد و بیش از ۱۵ نفر از روزنامه‌نگاران این روزنامه را با عنوان «تعدیل نیرو» اخراج کرد.

«تعدیل نیرو» طیف گسترده‌ای از اعضای تحریریه روزنامه را در بر گرفته است. در آن میان می‌توان از معاون سردبیر، کسری نوری، دبیران بیشتر سرویس‌های روزنامه و همچنین تعدادی از خبرنگاران نام برد.

بر خلاف نظر مدیریت روزنامه، اعضای تحریریه، این اقدام را نه «تعدیل نیرو» که «اخراجی برنامه‌ریزی‌شده» می‌دانند.

هفته گذشته محمدعلی رامین با حضور در دفتر این روزنامه و با بیان این‌که «در ایران آزادی بیان وجود دارد،» با این پرسش خبرنگاران حاضر رو به رو شده بود که «چطور می‌شود زیر عکس سردبیر بازداشت‌شده ما ایستاد و دم از وجود آزادی بیان زد؟» این مقام مسئول در مقابل این سوال رو به سردبیر تازه روزنامه کرد و خبرنگاران «فرهیختگان» را «یک مشت دلقک» نامید.

همان روز و در پی تماس تلفنی رامین با مدیریت روزنامه، خبرنگاران این روزنامه تهدید شده بودند که حق انتشار این موضوع را حتی بر صفحات فیس‌بوک خود ندارند.

روزنامه «فرهیختگان» روزنامه‌ی نهاد دانشگاه آزاد اسلامی است، که از اوایل سال جاری دور جدید انتشار آن با رویکرد عمومی - نه صرفاً آموزشی- و با تیم جدید آغاز شد.

کسری نوری، معاون سردبیر «فرهیختگان»، در گفت‌وگو با «خبرنگاران» از اخراج خود می‌گوید: «روز جمعه با من یک صحبت ضمنی کردند و من از آن روز نرفتم سر کار. بعد هم شنیدم که دامنه اخراج به بقیه دوستان هم رسیده است.»

او این اخراج‌ها را «قابل پیش‌بینی» می‌خواند و می‌گوید: «به هر حال این تیم قبل از انتخابات چیده شده بود و بر پیروزی آقای موسوی حساب کرده بودند. اما الآن دیگر دلیلی نمی‌بینند که بخواهند بخاطر وجود ما هزینه بدهند. چون به هر حال بازتاب بیرونی حضور ما در تحریریه فرهیختگان این است که یک‌سری آدم "مساله‌دار" این‌جا جمع هستند.»

او معتقد است که چنین اقدامی از پیش در دستور کار مدیریت روزنامه قرار گرفته بوده و حضور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و جدال لفظی وی با خبرنگاران روزنامه «تنها این قضیه را سرعت بخشیده است.»

«به این نتیجه رسیدند که بهتر است برای این‌که خودشان در امان بمانند زودتر این کار را انجام دهند.» این چیزی است که او می‌گوید.

سعیده اسلامیه، دبیر ضمیمه دانشگاه روزنامه نیز در گفت‌وگو با «خبرنگاران» می‌گوید: «خب هر کدام از ما سابقه ۱۰ یا ۱۲ تا کار در روزنامه توقیف‌شده در کارنامه‌مان هست. برای‌شان صرف نمی‌کرد در این موقعیت با ما ادامه دهند.»

او ادامه می‌دهد: «دو ماه پیش یک‌سری را اخراج یا به قول خودشان تعدیل کردند. از ماه پیش هم حقوق همه بخصوص دبیران سرویس‌ها را کم کردند. این بار هم دست به اخراج گسترده نیروها بخصوص دبیران بخش‌ها زدند.»

اسلامیه اینطور توضیح می‌دهد که «این کار یعنی تغییر کامل تحریریه، چون وقتی دبیر را اخراج می‌کنند، نیروی آن دبیر که نمی‌ماند، او هم می‌رود.»

این روز‌نامه‌نگار با اعلام این‌که اخراج به صورت شفاهی صورت گرفته از پافشاری بر حقوق صنفی خود می‌گوید: « تاکید کرده‌ایم که باید حکم اخراج را بدهید دست‌مان.»

در حالی این اقدام از سوی روزنامه «فرهیختگان» صورت می‌گیرد که برخورد با مطبوعات با آغاز به کار دولت دهم به اوج خود رسیده است.

یکی از خبرنگاران «فرهیختگان» نیز به خبرنگار ما گفت که «قرار است تعداد اخراجی‌های روزنامه به ۲۶ نفر برسد.»

این در حالی‌ست که خبرنگاران برخی از سرویس‌های دیگر نیز با فشار مدیریت برای کم کردن صفحات بخش‌ها در معرض اخراج یا آنطور که میدیریت می‌گوید «تعدیل» قرار دارند.

کسری نوری، معاون اخراج شده سردبیر این روزنامه می‌گوید: «در این حد می‌دانم که هدف‌شان این است که در این موقعیت یک روزنامه‌ای منتشر کنند مثل آفرینش که هم باشد و هم به لحاظ سیاسی برای‌شان مشکل‌ساز نشود.»

سعیده اسلامیه، دبیر اخراج شده روزنامه، نیز درباره چشم‌انداز خود از آینده شغلی‌اش می‌گوید: «الآن هیچ چشم‌اندازی ندارم. در نقطه صفر قرار دارم. شاید هیچ جای دیگری کار نکنم. اصلاً هیچ جای دیگری نیست که کار کنم. نمی دانم... خدا بزرگ است. یعنی سیستم ما روزنامه‌نگاران شده همین دیگر که بگوییم خدا بزرگ است و امیدوارم باشیم تا دق نکنیم.»

این اقدام مدیریت «فرهیختگان» در حالی انجام می‌گیرد که بر اساس آخرین اطلاعیه مطبوعاتی سازمان گزارشگران بدون مرز، تنها در مدت شش ماه که از انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری می‌گذرد، بیش از ١٠٠ روزنامه‌نگار بازداشت و بیش از ٥٠ روزنامه‌نگار مجبور به ترک کشور شده‌اند. ١٢ نشریه توقیف و هزاران صفحه سایت های اینترنتی مسدود شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.