17 خرداد 1391

تبعیض های نوشته و نانوشته علیه روزنامه نگاران زن در ایران- چهارم

زنان با سهمیه بندی روزنامه نگار می شوند

17 خرداد 1391

خبرنگاران ایران- سارا محسنی:اگرچه ممنوعیت حضور دختران در رشته روزنامه نگاری مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی با وجود سهمیه بندی جنسیتی تنها یک اشتباه برداشتی بود اما حذف رشته های «روابط عمومی» و «روزنامه نگاری» از مقطع کارشناسی این دانشگاه واقعیتی است که احتمال تحقق آن در سال ۹۲-۹۱ تحصیلی بسیار زیاد است.

هفته گذشته روزنامه «آرمان» در گزارشی بعد از مشخص شدن نتایج آزمون کارشناسی ارشد با تیتر «سهمیه بندی جنسیتی برای رشته روزنامه نگاری اعمال شد» اعلام کرد که دانشگاه علامه طباطبایی در رشته روزنامه نگاری دختران را پذیرش نمی کند.

این روزنامه به نقل از تعدادی از دختران داوطلب رشته روزنامه نگاری نوشت که آن ها پس از اعلام نتایج مطلع شدند با وجود کسب رتبه، آنها را برای این رشته جزو قبول شدگان اعلام نمی کنند.

از سوی دیگر در این گزارش آماده است که سازمان سنجش در کارنامه ای که برای دختران داوطلب رشته روزنامه نگاری در سایت خود منتشر کرده ضمن آن که رتبه آنها را اعلام نکرده ، نوشته است که «در این رشته جنس پذیرش تنها مردان هستند.»

در عین حال این روزنامه ابهام های این تصمیم که هم استادان دانشگاه و هم رئیس دانشکده علوم اجتماعی و علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی از آن بی اطلاع بودند را مطرح کرد. موضوع مهمی که مورد بحث اهالی رسانه قرار گرفت و در نهایت مشخص شد که تنها یک اشتباه نگارشی باعث این سردرگمی و ابهام ها شده است.

یکی از داوطلبان زن رشته روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه در گفت و گو با «خبرنگاران ایران» درباره این اشتباه توضیح می دهد و می گوید: « در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی امسال در روزنامه‌نگاری روزانه و شبانه 10 زن می‌پذیرد و 10 مرد. یعنی در مجموع 40 نفر که این تعداد از سال گذشته بیشتراست.»

این داوطلب که می خواهد در این گزارش نامش عنوان نشود می گوید: «سال گذشته دانشگاه علامه طباطبایی بدون سهمیه بندی جنسیتی به صورت روزانه 14 نفر و شبانه 20 نفر را پذیرش می کرد.»

او دلیل برداشت اشتباه را بدسلیقگی در انتخاب اسامی گرایش ها عنوان می کند و می گوید: « نام‌گذاری بی‌سلیقه سازمان سنجش روی گرایش‌ها خیلی‌ها را به اشتباه انداخته است. به طوری که گرایش اول با عنوان «علوم ارتباطات اجتماعی» نامگذاری شده، گرایش دوم با عنوان «مدیریت رسانه» و گرایش سوم با عنوان «روزنامه‌‌نگاری (ژورنالیسم)» .»

وی ادامه می دهد: «این نوع نامگذاری گرایش‌ها باعث شد داوطلبان تصور کنند روزنامه‌نگاری علامه طباطبایی زیر مجموعه گرایش سوم است در حالی که زیرمجموعه گرایش اول بود و گرایش سوم مخصوص دانشگاه صدا و سیماست که در ژورنالیسم مانند سالهای گذشته تنها مردان را پذیرش می‌کند.»

او که خود در عرصه روزنامه نگاری فعال است نسبت به این موضوع که چرا توضیحی برای نامگذاری گرایش سوم با عنوان روزنامه نگاری نیامده است گلایه می کند و می گوید:«روزنامه‌نگاری علامه داخل گرایش اول لحاظ شده و در دفترچه شماره یک هم این موضوع درج نشده و داوطلبان زیادی به اشتباه با هدف انتخاب روزنامه‌نگاری علامه طباطبایی درس‌های گرایش سوم را پاسخ دادند!»

وی اضافه می کند: «انتشار کارنامه گرایش سوم برای دختران بدون رتبه و با دو ستاره به نمایش درآمده است و در توضیح آن نوشته شده که: ستاره نشان دهنده این است که پذیرش دراین گرایش مردانه است. بنابراین دختران تصور کردند نمی‌توانند روزنامه‌نگاری علامه را انتخاب کنند اما این تصور درست نبود.»

این خبرنگار زن در تشریح بیشتر این اشتباه و بدسلیقگی در نامگذاری گرایش ها می گوید: «اگر دفترچه انتخاب رشته شماره دو را نگاه کنید متوجه می‌شوید که آنهایی که در گرایش اول رتبه آورده‌اند می‌توانند این رشته را انتخاب کنند.»

سهمیه بندی جنسیتی روزنامه نگاری در علامه طباطبایی

به مانند بسیاری دیگر از رشته های دانشگاه علامه طباطبایی، رشته روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه از سال جاری اقدام به پذیرش جنسیتی دانشجویان کرده است. به این صورت که چه به صورت شبانه و چه روزانه ۲۰ دانشجوی دختر و ۲۰ دانشجوی پسر پذیرش می شوند.

یکی از دانشجویان حال حاضر روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی ارشد علامه طباطبایی که سال گذشته به این دانشگاه راه یافت به «خبرنگاران ایران» می گوید: «این اقدام مانع از رقابتی شدن این رشته بین پسرها و دخترها شده است. باتوجه به اینکه در سال های اخیر بیشتر پذیرش این رشته که به صورت رقابتی صورت می گرفت از آن دختران بود با این اقدام اگر پسر داوطلبی از نظر علمی پایین تر از دختر داوطلب این رشته باشد احتمال قبولی اش بسیار بالاتر است.»

او که خود زن است ادامه می دهد: « با روندی که در سال جاری شروع شده ، پذیرش داوطلبان روزنامه نگاری بر اساس جنسیت است نه شایستگی علمی و به نظر می رسد که دختران در این عرصه در صورت تلاش بیشتر هم از حق واقعی شان محروم می شوند .»

حذف رشته روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی علامه طباطبایی

اما اتفاق تازه ای که در سال تحصیلی جدید دانشگاه ها ۹۲-۹۱ رخ می دهد، حذف رشته روزنامه نگاری و همچنین روابط عمومی در مقطع کارشناسی دانشگاه علامه طباطبایی است.

داوطلبی که با سایت خبرنگاران درباره کارشناسی ارشد روزنامه نگاری علامه طباطبایی صحبت کرده بود اینبار درباره این موضوع می گوید: «رشته ارتباطات در دانشگاه علامه در مقطع کارشناسی شامل سه گرایش بود. این گرایش ها شامل روزنامه‌نگاری، روابط عمومی و آی تی‌سی بودند. آی‌تی‌سی بعد از دو یا سه سال که از راه اندازی آن گذشت از نظر این دانشگاه ناموفق عمل کرد و از گرایش‌ها حذف شد. »

وی ادامه می دهد: «با حذف آی تی سی، روابط عمومی وروزنامه‌نگاری دو گرایش ارتباطات شدند. حالا دانشگاه علامه تصمیم گرفته در مقطع لیسانس گرایش‌های ارتباطات را حذف کند و تحت عنوان کلی «ارتباطات»دانشجو بگیرد. یعنی با تلفیق این دو گرایش قطعا تعداد کمتری دانشجو نسبت به سال های قبل می گیرد اما هنوز ارتباطات را حذف نکرده است چون حذف کامل رشته منجر به اعتراضهای بیشتری می‌شود.»

همانگونه که در فروردین امسال یک منبع آگاه به سایت پیام روابط عمومی گفته بود :« مطابق تصمیمات اخیر مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی مقرر شده است رشته های روابط عمومی، روزنامه نگاری و فناوری اطلاعات از فهرست رشته های مقطع کارشناسی این دانشگاه حذف شود و به جای آنها تنها یک رشته علوم ارتباطات با پذیرش تعداد دانشجویان محدود ایجاد شود.»

این منبع با اشاره به اینکه با تصویب اخیر شورای مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده علوم ارتباطات به عنوان یک دانشکده مستقل به رسمیت شناخته شده است اظهار داشته بود که با حذف رشته های مقطع کارشناسی، سه گرایش روابط عمومی، روزنامه نگاری و مطالعات ارتباطی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم ارتباطات ایجاد خواهند شد.

طبق گفته این منبع آگاه، سرفصل های رشته جدید علوم ارتباطات با سه هدف «اسلامی بودن»، «مطابق علم روز بودن» و «کاربردی بودن» توسط گروه ۷ نفره متشکل از استادان این رشته و گروه ناظر بر آن در دست بررسی و مطالعه است.

به نظر می رسد تغییر و تحولات بسیاری در بخش ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در حال رخ دادن است که قطعا می تواند در دانش روزنامه نگاری نسل بعدی تحریریه های روزنامه های کشور تاثیر گذار باشد.

برای اطلاع بیشتر درباره این موضوع به گزارش زیر رجوع کنید :

نفس های خسته نخستین دانشکده ارتباطات کشور

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail

1 پيام

 • زنان با سهمیه بندی روزنامه نگار می شوند 8 ژوئن 2012 11:56, بوسيله ى محمد

  من هم مثل بقیه از همان روزهای اول این شایعه را شنیدم و آنقدر برایم عجیب بود که نشود باور کرد چون بیشتر از 80 درصد دانشجویان رشته علوم ارتباطات و روزنامه نگاری علامه دختر هستند. برای همین رفتم سراغ سایت سازمان سنجش و دفترچه انتخاب رشته را دانلود کردم و دیدم که فقط روزنامه نگاری دانشگاه صدا و سیما هست که مثل همیشه فقط پسرها را پذیرش میکند و بری بقیه دانشگاه ها از جمله علامه محدودیتی در پذیرش نیست. اما جالب اینجاست که این شایعه چنان قوتی پیدا کرده بود که هیچ کس حاضر نمیشد واقعیت را باور کند.

  اصولا خبر رسانی در ایران همین است دیگر. بیشتر شبیه شایعه پراکنی است واقعیت پراکنی. این مورد هم مثل بقیه موارد.

  ضمن اینکه لازم به توضیح است از ابتدای سال تحصیلی 1390-91 کلیه کلاس های دانشکده علوم اجتماعی علامه تا جایی که در توان دانشگاه بوده به صورت زنانه- مردانه برگزار شده و این نحوه انتخاب رشته هم ترفند دانشگاه علامه بوده تا مجبور نشود خدای نکرده کلاسی را برگزار کند که یک نفر پسر وسط 9 نفر دختر قرار بگیرد. برای همین از اول 10 تا پسر روزنامه نگار پذیرش میکند و 10 تا دختر تا دیگر هیچ بهانه ای برای مختلط برگزار شدن کلاس ها وجود نداشته باشد

  پاسخ به اين پيام

پاسخ به اين مقاله

 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.