30 آذر 1388

توقیف «اندیشه نو» در ادامه موج گسترده تذکر و هشدار به رسانه‌ها

30 آذر 1388

خبرنگاران: روزنامه «اندیشه نو»، از روزنامه‌های اصلاح طلبی که از زمان انتخابات در حمایت از میرحسین موسوی منتشر شد و پس از آن نیز با رویکردی اصلاح‌طلبانه به فعالیتش ادامه داد، صبح امروز به دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

توقیف این روزنامه در ادامه تلاش‌های بی‌سابقه وزارت ارشاد در اعمال محدودیت شدید بر رسانه‌ها در روزهای اخیر است.

از روز گذشته و در پی انتشار خبر درگذشت آیت‌الله منتظری، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در اقدامی بی‌سابقه به بهانه «جلوگیری از تحریک مردم» به بسیاری از روزنامه‌ها تذکر داد که در انتشار اخبار و گزارش‌های مرتبط با فوت آیت‌الله منتظری، تنها باید به شخصیت فقهی ایشان اشاره کرده و از پرداختن به وجوه سیاسی شخصیت ایشان خودداری کنند.

به گزارش «پارلمان نیوز»، عصر دیروز نیز وزارت ارشاد با استقرار نمایندگانش در چاپخانه‌ها، به روزنامه‌ها اعلام کرد که حق ندارند در صفحه اول خود عکسی از آیت‌الله منتظری منتشر کنند و پیام‌های تسلیت به استثنای پیام رهبری، مشروط بر این‌که تحریک‌کننده نباشد، باید در صفحات داخلی منتشر شود.

موج بی‌سابقه تذکر از روز شنبه از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد روانه روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های کشور شد. روز گذشته روزنامه‌های «اندیشه نو»‌ و «جهان اقتصاد» به‌خاطر «سانسور کامل حرکت عمومی ملت ایران» در روز جمعه و روزنامه‌های «اعتماد» و «مردم‌سالاری» به‌خاطر «تحریف تصویری حرکت مردم» از سوی اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی تذکر دریافت کرده بودند.

خبرگزاری ایلنا نیز صبح امروز به‌خاطر «پوشش اخبار مربوط به جنبش سبز»، با تذکر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد روبرو شد.

از زمان انتخاب محمدعلی رامین به‌عنوان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، این معاونت رویکردی تهاجمی را در قبال رسانه‌ها به کار گرفته و تا کنون در دوره معاونت وی سه روزنامه توقیف شدند و چند روزنامه هم پیش از توقیف اقدام به «خودکشی» کردند.

لینک: صفحه اول روزنامه‌های صبح ایران در روز دوشنبه

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.