15 خرداد 1391

چگونه یک خبرنگار آنلاین باشیم

15 خرداد 1391

خبرنگاران ایران -نقش خبرنگار آنلاین تقریبا مشابه نقش هر خبرنگار دیگری است، تنها ابزارها و مهارت های آنلاین، او را از سایر خبرنگاران جدا می کند.

تلویزیون، ویدئوهای خبری را نشان می دهد. رادیو، با صدا کار می کند و موسیقی. مطبوعات کاغذی، یک خبر را با کلمات توصیفی شرح و توضیح می دهد اما آنلاین نویسی یعنی نمایش، تعریف، تعامل خبری، گرافیک و لینک

خبرنگار آنلاین باید برای نوشتن در وب به کلمات، ایده ها، ساختار گزارش، طراحی، ابزارهای تعاملی، عکس ها و تعامل های خبری با صفحات دیگر وب و خواننده هایش فکر کند.

در خبرنگاری آنلاین ساختار متن، محتوای متن و لینک های متن بسیار مهم هستند و اساس آنلاین نویسی را تشکیل می دهند.

یک خبرنگار آنلاین در یک سایت خبری و حتی یک وبلاگ کسی است که تحقیق می‌کند، می‌نویسد، ویراستاری می کند، مطالب را با عکس غنی می‌کند، با استفاده از منابع مکمل ایجاد ماخذ می‌کند و به مطالب لینک می‌دهد تا در اینترنت منتشر شود.

اما برای اینکه خبرنگار آنلاین خوبی باشیم باید به توصیه هایی عمل کنیم:

-عناصر خبری را مانند روزنامه نگاری چاپی رعایت کنید

در اینترنت شما همچنان با حقایق و واقعیت ها سروکار دارید. جملات شما همچنان باید قابل درک، و از لحاظ ساختار دستوری صحیح باشند. باید مهم ترین عناصر خبر را عرضه کنید و هنگام تنظیم خبر پرسش های اساسی "چه کسی، چرا، کجا، چه وقت ، چه چیزی و چگونه" را در نظر داشته باشید.

ساختار خبر، در حالت ایده آل، باید مطابق اصول روزنامه نگاری هرمی باشد؛ یعنی به گونه ای بنویسید که اگرپارگراف های آخر خبر را که حاوی مطالب حاشیه ای است حذف کنید به اصل خبر صدمه نزند.

-کوتاه بنویسید؛ مخاطب جذب کنید

این روزها بسیاری از مخاطبان سایت ها و وبلاگ های خبری وقت محدودی را به مرور هر خبر در اینترنت می گذرانند بنابراین یک خبرنگار آنلاین برای نگه داشتن مخاطب آنلاین خود به کوتاه نویسی رو آورد. زمانی تصور می شد که یکی از نقاط قوت اینترنت این است که خبرنگاران را به دادن گزارش در یک مدت زمان محدود یا تعداد کلمات محدود، مجبور نمی کند اما باید در دنیای خبر وقت مخاطب را هم در نظر گرفت. یک گزارش خبری ایده آل در اینترنت از ۵۰۰ کلمه تجاوز نمی‌کند. برای تهیه و تنظیم گزارش‌های تحقیقی و مطالب تحلیلی می‌توان از کلمه های بیشتری استفاده کرد. ولی خبرها باید کوتاه بمانند.

-تیتر بزنید نه برچسب کالا

تیتر باید به تنهایی مفهوم داشته باشد. نباید مانند برچسب کالا باشد، بلکه باید جمله ای کوتاه باشد. تیتر باید به گونه ای باشد که مثلا در صفحه نخست سایت خبری یا وبلاگ جلوه خود را داشته باشد و حتی کوتاه نویسی تیتر در خبرنویسی آنلاین بسیار مفید تر است و مخاطب را بیشتر جذب می کند.

در بیشتر سایت های خبری امکان روتیتر زدن هم وجود دارد که به مانند روزنامه نگاری چاپی باید قواعد آن را رعایت کرد.


- چگونه در وب، مطالب را پاراگراف بندی کنید

بسیاری از خبرنگاران آنلاین علاقه‌ مندند پاراگراف های تک جمله‌ ای بنویسند چرا که فکر می کنند فاصله بین بندها، خواندن را برای مخاطب آسانتر می‌کند. بعضی‌ هم همان طول متعارف پاراگراف ها را رعایت می کنند. اما به هر حال آنچه که بدیهی است این است که خواندن پاراگراف های کوتاه بسیار راحت تر از خواندن پاراگراف های بلند و بدون شکست است.

برای اینکه چشم مخاطب خسته نشود بهتر است در خبرنویسی از پاراگراف ها و جمله های کوتاه استفاده شود.


- برای توضیح بیشتر لینک دهید

تجزیه ساختار یک خبر بزرگ، تکنیکی مهم برای خبرنگاران آنلاین است. به این معنی که آنها می‌توانند نکات اساسی یک خبر طولانی را در ۵۰۰ کلمه بیان کنند، ولی آن را به اخبار مرتبطی پیوند (لینک) دهند که توضیحات بیشتری درباره اجزای خبر اصلی می‌دهد.

برای برخی از مخاطبان سایت های خبری لینک هایی که همراه اخبار ارائه می شوند، از مهمترین عناصر هستند. لینک ها باید بخشی از خبر تلقی شوند، وگرنه گنجاندن آنها مفهومی ندارد.

شما باید هوشیار و حساس باشید؛ و فقط به آن سایت هایی لینک بدهید که اعتباری همسان اعتبار شما دارند.

-با گرافیک زیبا چشم مخاطب را بگیرید

به کمک گرافیک می توان نکات اساسی خبر را چنان چشمگیر ارائه کرد که در یک نگاه، کاربر اطلاعات را دریافت کند.

مثلا می توان برخی جملات مهم را بولد کرد و یا گاهی اوقات از رنگ متفاوت در برخی جملات استفاده کرد. یا استفاده از عکس در بین خطوط و پاراگراف های خبری می تواند در درک بهتر مطلب و انتقال آن به مخاطب موثر باشد.

استفاد از واژه‌هائی که فونت آنها درشت‌تر است (Bold) می‌تواند به مخاطب در یافتن موضوعات اصلی موجود در متن کمک کند. ولی فراموش نکنید که از این کار باید با احتیاط و در حد کم استفاده کنید تا مخاطب با شلوغی در متن مواجه نشود. احتیاط هنگامی در این زمینه ضروری‌تر است که میان تیتر هم داشته باشید.

-با عکس مناسب مخاطب را وسوسه کنید

عکس، به ویژه تصاویری که در صفحه نخست و صفحه اصلی هر بخش به کار گرفته می شود، می تواند کاربر را به خواندن مطلب وسوسه کند.

عکس باید رو به داخل صفحه باشد. اگر در وب سایت خود تصاویر را سمت راست مطلب می‌گذارید، سوژه عکس نباید به راست نگاه کند، چون نگاهش به بیرون است، نه به داخل صفحه.

شرح عکس باید درک متن را تقویت و توجه کاربر را جلب کند. اما شرح عکس برچسب کالا نیست؛ نباید چیزی را که واضح است بازگوید.

انتخاب مناسب عکس در خبرنگاری آنلاین می تواند مخاطب را به سمت خبر جذب کند ضمن اینکه در خبرنگاری آنلاین می تواند بخش های تخصصی برای عکس های خبری ایجاد کرد و آخرین و جدیدترین عکس های خبری را منتشر کرد.

ضمن اینکه آرشیو همیشگی و دائمی به صورت آنلاین در موضوعات مختلف می توان ایجاد کرد که مخاطب آنلاین به راحتی و با سرچ بتواند به این آرشیو دسترسی داشته باشد.

-سرقت ادبی نکنید

هرگز محتوای سایت دیگری را به نام سایت خود منتشر نکنید. این کار نه تنها غیر اخلاقی، بلکه فوق العاده خطرناک است.

علاوه بر اینکه این اقدام به اعتبار سایت لطمه می زند می تواند تبعات حقوقی هم داشته باشد چرا که اگر آن مطلب که کاملا کپی شده است تکذیب شود سایت مذکور مسئول این سرقت ادبی است.

در محیط اینترنت و در روزنامه نگاری آنلاین سرقت ادبی بیشتر مشاهده می شود و گاهی این سرقت های ادبی در لابلای انبوه بسیاری از مطالب پنهان می ماند اما در نهایت در صورت آشکار شدن حقیقت ، اعتبار سایت به طور جدی آسیب می بیند.

-سرعت را فدای دقت نکنید

تنها مطالبی را منتشر کنید که می‌دانید درست است و می‌توانید از درستی آن دفاع کنید.اگر برای پیش دستی خبری را قبل از دیگران منتشر کنید و سپس ناگزیر شوید آن را بردارید، کاربران متوجه می شوند که شما اشتباه کرده بودید. ولی به ندرت متوجه می‌شوند که شما خبر دقیق را پیش از رقبایتان داده اید و شاید حتی به این موضوع اهمیت هم ندهند.

-از سوتیتر استفاده کنید

شاید تصمیم بگیرید که تاثیرگذارترین نقل قول را به عنوان سوتیتر درون کادری در دل خبر بگذارید. بدین ترتیب نه تنها متن شکسته می شود، بلکه نگاه خواننده به یکی از مهمترین عناصر خبر جلب می شود. چنین کادری نقشی درست همانند عکس ایفا می کند. به لحاظ گرافیکی خوب است که چشم خواننده روی عناصر مختلف صفحه چرخ بزند.

با این وجود، در کاربرد نقل قول ها افراط نکنید. ذکر دو نقل قول (در داخل کادر) برای یک خبر ممکن است زیاد باشد. چون ممکن است برای همان خبر عکس، طرح گرافیک یا کادری برای نکات برجسته هم داشته باشید.


- میان تیتر ابزاری برای جذب بیشتر مخاطب آنلاین

اگر متن شما از 300 کلمه بیشتر است به میان تیتر نیاز دارد. میان تیترها را کوتاه انتخاب کنید و سعی کنید در آنها به مخاطب بگوئید که پاراگراف زیر میان تیتر مربوط به چیست.

میان تیتر هم ابزار دیگری است که خواندن گزارش را برای مخاطب راحت تر می کند.

-تگ گذاری برای هر گزارش آنلاینی را فراموش نکنید

از آنجائی‌که اینترنت به عنوان یک کتابخانه مجازی گسترده و بی پایان عمل می‌کند ، استفاده از تگ گذاری و طبقه بندی هرگونه مطلب منتشر شده بر شبکه جهانی از ارزش بسیار زیادی برخوردار است و معمولا مرحله‌ای است که ارزش آن کم شمرده می‌شود.

انتخاب تگ های مناسب برای هر مطلب می تواند امکان جست و جو را بهتر فراهم کند ضمن اینکه اخبار مرتبط را زیر مطلب ردیف کند تا مخاطب به گزارش های مرتبط هم دسترسی داشته باشد.

-خبر را به طور آنلاین تکمیل کنید

اغلب در شرایطی که خبری فوری پخش شده ، جزئیات اندکی برای انتشار دارید. شاید نکته ای در دست داشته باشید که خبر بر آن استوار باشد. اولین کار این است که جمله ای بر پایه اطلاعات موجود بنویسید و منتشر کنید.سپس می توانید آن را با افزودن جزئیات بیشتری از نو منتشر کنید.

همیشه به یاد داشته باشید که به موازات تکامل خبر، شاید لازم باشد خلاصه، عکس یا تیتر تازه ای برای خبر انتخاب کنید.

خبرنگاران آنلاین باید بتوانند تشخیص بدهند که چه موقع یک خبر تکمیل شده و دیگر نباید روی آن کار کرد؛ بلکه اطلاعات بعدی مربوط به آن را باید در یک خبر تازه ارائه کرد.

-صفحه ویژه برای سوژه های ویژه بسازید

گاه خبر به قدری وسیع است که صفحه ای ویژه را می‌طلبد. سایت های خبری بزرگ برای این صفحات ویژه نام های گوناگونی دارند.

در این صفحه ها می توان ابعاد مختلف یک سوژه را بررسی کرد و در گزارش ها و خبرهای جدا گانه با رعایت همه اصول آنلاین نویسی منتشر کرد.


- مخاطبان آنلاین در خبررسانی آنلاین مشارکت کنند

بیشتر خبر ها این ارزش را دارند که کاربران را هم در گفت و گو پیرامون آن ها دخیل کنید. می توانید موضوعی را به رای بگذارید یا شاید تالاری تعاملی دایر کنید.

حتی امکان گذاشتن نظر زیر هر مطلب می تواند این تعامل را فراهم کند و حتی در بسیاری موارد این کامنت گذاری می تواند این حساسیت را ایجاد کند که اشتباه های هر گزارش و خبری به حداقل برسد چرا که چشم های تیزبین مخاطب هر ایرادی را می بیند و می تواند گوشزد کند.

حتی می توان از طریق نظرات داده شده گزارشی تازه نوشت و یا سوژه های جدید پیدا کرد.

خبرنامه های آنلاین تدارک ببینید

برای ارتباط و اطلاع رسانی آنلاین و مناسب تر با مخاطب می توان خبرنامه های آنلاین تدارک دید و به طور روزانه برای افرادی که برای دریافت خبرنامه ثبت نام کرده اند خبرهای آنلاین فرستاده شود تا بدون اینکه به سایت مراجعه کنند هر روز صبح خود را با کل خبرهای روز گذشته سایت شما شروع کنند.

-پیوندهای آنلاین با شبکه های اجتماعی داشته باشید

از سوی دیگر یکی از ویژگی هایی که می توان در خبرنگاری آنلاین لحاظ کرد به اشتراک گذاشتن خبر و گزارش خبری در شبکه های اجتماعی است و این اتفاق به سادگی امکان پذیر است. به این صورت که در سایت خبری امکانی تدارک دیده شود که تنها با یک کلیک خبر در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود یا اینکه با هر بار به روز شدن سایت به طور خودکار با ایجاد صفحه در شبکه های اجتماعی خبر به روز شده در این شبکه ها هم منتشر شود.

این موضوع باعث می شود که خبر و گزارش آنلاین در گردشی آنلاین قرار گیرد و مخاطبان بیشتری آن را بخوانند و یا درباره اش نظر دهند.

خبرنگار آنلاین بودن ظرافت ها و ویژگی های خاصی را می طلبد تا در دنیای گسترده وب با رعایت این ویژگی ها در جذب بیشتر مخاطب موفق تر عمل کرد.

برخی منابعی که در این گزارش مورد استفاده قرار گرفته اند:

•مبانی خبرنگاری آنلاین. سایت زیگزاگ

•آشنایی با مهارت‌های روزنامه‌نگاری آنلاین. همشهری آنلاین. ترجمه مقاله از سالومه ابطحی

•آشنايي با خبرنگاری و گزارشگری آنلاین. همشهری آنلاین. ترجمه مقاله از سالومه ابطحی

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.