5 خرداد 1391

تبعیض های نوشته و نانوشته علیه روزنامه نگاران زن در ایران-سوم

اینجا منطقه نظامی است، ورود خبرنگاران زن ممنوع

5 خرداد 1391

خبرنگاران ایران - عاطفه امیری: یکی از محدودیت های خبرنگاران زن در ایران، ورود به حوزه های نظامی و انتظامی است. معمولا مراکز نظامی در ایران چه ارتش و چه سپاه پاسداران از پذیرفتن خبرنگاران زن در محوطه نظامی خودداری می کنند.

برخی از رسانه های ایران به خاطر این محدودیت تنها از خبرنگاران مرد در این حوزه ها استفاده می کنند، اما برخی دیگر به طور کلی از خیر استفاده از خبرنگار زن نمی گذرند.برخی از رسانه ها خبرنگاران زن را در این حوزه ها به کار می گیرند، اما تنها برای گرفتن خبر از این حوزه ها از طریق تلفن و نه حضور در آن حوزه های خبری. و چنانچه حضور خبرنگار در آن حوزه نظامی ضروری شود، رسانه مورد نظر یک خبرنگار مرد را به جای آن خبرنگار زن که ماه ها و حتی سال ها مشغول کسب خبر و یا انجام مصاحبه های تلفنی از آن حوزه ها بوده، اعزام می کند.

روزنامه های قدیمی تر کیهان و اطلاعات هر دو در دوره هایی تجربه استفاده از خبرنگاران زن را در حوزه های نظامی دارند البته تنها به صورت تلفنی.

خبرنگاری که سال ها در یک روزنامه با حوزه های نظامی از جمله نیروهای دریایی، هوایی و زمینی در ارتباط بوده، در این باره می گوید: «من سالها به صورت تلفنی خبرهای این حوزه ها را از طریق روابط عمومی های شان کسب کرده ام و متناسب با مسائل روز با مسوولان این حوزه ها به صورت تلفنی نیز مصاحبه کرده ام.تجربه ام در این حوزه ها آنقدر زیاد شده بود که بر بسیاری از مسائل آن اشراف داشتم و این خیلی برایم دردناک بود که هر وقت در این حوزه ها یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار می شد، به جای من باید یک همکار مرد در این حوزه ها حضور پیدا می کرد، همکاران مرد که به این حوزه اشراف نداشتند قبل از رفتن به مصاحبه، از من می خواستند که سوالهای مورد نظرم را روی کاغذ بنویسم تا در کنفرانس بتوانند سوال مطرح کنند.»

او اضافه می کند: «بعد از چند سال که خبرنگار این حوزه ها بودم و بسیاری از روزهای هفته را با کارشناسان روابط عمومی شان در تماس بودم، هرگز آنها را از نزدیک ندیدم و خودشان هم از این موضوع ناراحت بودند که نمی توانستند اجازه بدهند من وارد محوطه نظامی بشوم.»

مانورهای نظامی که دیگر اوضاع دشوارتری دارد و هرگز مسوولان نظامی نمی پذیرند که خبرنگاران زن برای تهیه گزارش از یک مانور اعزام شوند.

ستاد فرماندهی کل قوا که نسبت به سایر حوزه های نظامی از فضای اداری تری برخوردار است معمولا اجازه ورود خبرنگاران زن را به محوطه اش می دهد اما این ستاد نیز محدودیت های خاص خود را برای ورود زنان اعمال می کند.فقط خبرنگارانی که چادر به سر دارند می توانند وارد ستاد فرماندهی کل قوا بشوند و نه خبرنگارانی که مانتو و روسری می پوشند. اگر یک خبرنگار زن که برای حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی به ستاد فرماندهی کل قوا مراجعه کرده باشد، چادری نباشد،مقابل در ورودی با این پیشنهاد روبرو می شود که می توانیم خودمان چادر در اختیارتان بگذاریم. برخی از خبرنگاران زن که این پیشنهاد را رد می کنند و می گویند حاضر به استفاده از چادر مشکی نیستند، با این پاسخ روبرو می شوند که پس نمی توانید وارد محوطه بشوید و آن ها که برای ساعتی چادر می پوشند وارد ساختمان می شوند.

برخی از اداره های نیروی انتظامی ایران نیز شرایط مشابهی با ستاد فرماندهی کل قوا برای خبرنگاران زن دارد.خبرنگاران زن فقط با چادر حق ورود به اغلب واحدهای آن را دارند، هرچند که در سال های اخیرو با فعال تر شدن گشت ارشاد برای مبارزه با بدحجابی این محدودیت در برخی از واحدهای نیروی انتظامی لغو شده است. اما همچنان خبرنگاران زنی که به این حوزه ها می روند باید پوشش سفت و سخت تری نسبت به سایر حوزه های خبری شان داشته باشند. شاید چون اجرا کنندگان طرح مبارزه با بدحجابی زنان ترجیح می دهند خبرنگاران زن نیز برای تهیه گزارش و یا مصاحبه در باره این طرح همچنان فعال باشند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.