27 آذر 1388

قلم زرین آزادی به احمد زیدآبادی اهدا شد

27 آذر 1388

انجمن جهانی روزنامه‌نگاران و ناشران خبر احمد زیدآبادی، دبیرکل دفتر ادوار تحکیم و روزنامه‌نگار زندانی ایرانی، را برنده جایزه «قلم زرین آزادی» برای سال ۲۰۱۰ اعلام کرد.

به گزارش رادیو فردا، هیات مدیره انجمن جهانی روزنامه‌نگاران و ناشران خبر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «همه روزنامه‌نگاران از خطرهای به چالش گرفتن رژیم خودکامه رئیس جمهور محمود احمدی‌نژاد و اعمال علی خامنه‌ای، رهبر ایران، آگاهی دارند.»

این بیانیه می‌افزاید: «آقای زیدآبادی به کرات خود را به خطر انداخته و آشکارا از اصلاح و حاکمیت قانون در ایران حمایت کرده است. او پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در خردادماه به شش سال زندان، ‌پنج سال تبعید در شهر گناباد و محرومیت ابدی از نوشتن محکوم شد.»

هیات مدیره انجمن جهانی روزنامه‌نگاران و ناشران خبر در ادامه بیانیه خود آورده است: «آقای زیدآبادی با وجود شرایط هولناک حبس تسلیم نشد و شجاعت وی بسیار برای ما تحسین‌برانگیز بود. ما امیدواریم که حکم آقای زیدآبادی لغو شود.»

احمد زیدآبادی دومین روزنامه‌نگار ایرانی است که جایزه «قلم زرین آزادی» را دریافت می‌کند؛ پیش از وی، اکبر گنجی در سال ۲۰۰۶ این جایزه را نصیب خود کرده بود.

در بیانیه انجمن جهانی روزنامه‌نگاران و ناشران خبر آمده است که احمد زیدآبادی که در سال ۲۰۰۰، سال ۱۳۷۹، نیز زندانی شده بود یکی از ده‌ها روزنامه‌نگاری است که پس از انتخابات خردادماه در ایران «به صورت سیستماتیک» احضار و دستگیر شده‌اند.

این انجمن همچنین یادآور شده است که احمد زیدآبادی پس از انتخابات به همراه بیش از ۴۰ روزنامه‌نگار و ۱۰۰ چهره سرشناس اصلا‌ح‌طلب به اتهام طرح‌ریزی «انقلاب نرم» علیه نظام دین‌سالارانه ایران به محاکمه کشیده شد.

انجمن جهانی روزنامه‌نگاران و ناشران خبر اعلام کرده است که هم‌اکنون نزدیک به ۲۶ روزنامه‌نگار دیگر در ایران در بازداشت به سر می‌برند که برای برخی از آنها حکم‌های از ۵ تا ۹ سال صادر شده است.

پیش از این افروز مغزی، وکیل احمد زیدآبادی، در مصاحبه با رادیو فردا ضمن ابراز شگفتی از حکم موکلش گفته بود علاوه بر مجازات شش سال حبس «آقای زيدآبادی را مادام‌العمر از هر گونه فعاليت سياسی، شرکت در احزاب، هواداری، مصاحبه، سخنرانی و تحليل حوادث به صورت کتبی يا شفاهی محروم کرده‌اند. همچنين ايشان را به مدت پنج سال به شهرستان گناباد تبعيد کرده‌اند».

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.