23 آذر 1388

توهین معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد به خبرنگاران و تهدید آن‌ها؛

محمدعلی رامین خبرنگاران «فرهیختگان» را «یک مشت دلقک» خطاب کرد

23 آذر 1388

خبرنگاران: محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، که امروز دوشنبه در دفتر تحریریه روزنامه فرهیختگان حاضر شده بود، روزنامه‌نگاران این روزنامه را «یک مشت دلقک» خطاب کرد. در مقابل، مدیریت روزنامه آن دسته از روزنامه‌نگاران این روزنامه را که گفته می‌شود با این مقام مسئول وارد «گفت‌وگوی انتقادی» شده‌اند، تهدید به اخراج کرده‌ است.

رامین که از زمان روی کار آمدنش در دولت دهم، به شدت اساس کار را بر برخورد با روزنامه‌های منتقد قرار داده، در دیدار از روزنامه «فرهیختگان»، وقتی از «وجود آزادی بیان» در ایران سخن می‌گفت با اعتراض روزنامه‌نگاران این روزنامه روبه‌رو شد. آن‌ها به او تذکر دادند که «نمی‌شود زیر عکس سردبیر بازداشت شده فرهیختگان، رضا نوربخش، نشست و از آزادی بیان حرف زد.»

در این لحظه معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد رو به سردبیر تازه فرهیختگان، بهزاد قزلباش، کرد و گفت که «شما اینجا یک مشت دلقک جمع کرده‌اید.»

وی سپس تحریریه را ترک کرد. البته ماجرا به همین جا ختم نشد، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد پس از خروج خود در تماسی با مدیران روزنامه، آن‌ها را تهدید کرد که در صورت درج هر گونه خبری از این ماجرا، فوراً اقدام به توقیف روزنامه خواهد کرد.

روزنامه‌نگاران این روزنامه نیز در پی تماس تلفنی‌ای که رامین با مدیرانشان گرفته، تهدید شده‌اند که حتی اجازه نگارش کوچک ترین خبری را بر صفحات فیس‌بوک خود ندارند.

«فرهیختگان» که پیش از این در قالب نشریه‌ای صرفاً آموزشی از سوی نهاد دانشگاه آزاد اسلامی منتشر می‌شد، از سال جدید با سر و شکلی تازه، در قالب یک روزنامه عمومی به روی دکه رفت.

تا کنون 166 شماره از این روزنامه در دور جدید منتشر شده است.

رضا نوربخش سردبیر روزنامه فرهیختگان در شامگاه ١٣ مرداد در دفتر این روزنامه بازداشت شده است.

از اعضای تحریریه این روزنامه همچنین ساسان آقایی و مسعود باستانی در بازداشت هستند. باستانی مجبور به حضور در دادگاه‌های نمایشی و اعترافات ساختگی نیز شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.